690 680 960

Jak na dawnej wsi dziewczęta spędzały wieczór andrzejkowy… Obrzędy w wykonaniu grupy tańca ludowego (zdjęcia)

W niedzielę w Domu Kultury w Kocku można było obejrzeć opowieść o tym, co było sensem andrzejek, a o czym współcześnie już zapominamy. Wydarzenie zgromadziło sporą rzeszę mieszkańców.

„Na świętego Andrzeja” to spektakl, który w weekend zaprezentowała grupa tańca ludowego działająca przy Domu Kultury w Kocku. Licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć opowieść o tym, jak dawniej panny na wsi mogły spędzać wigilię wspomnienia św. Andrzeja. To w ten wieczór chciały poznać swoją przyszłość – to czy będzie im pisane zamążpójście, staropanieństwo, a może pójście do klasztoru? Która pierwsza wyjdzie z mąż? Jaka przyszłość będzie komu pisana?

Spektakl to połączenie widowiska obrzędowego z krótką prezentacją tańców ludowych – przede wszystkim lubelskich i podlaskich, lecz nie tylko. Można było też usłyszeć jedną z pieśni, którą dawniej dziewczęta śpiewały w ten szczególny wieczór – 29 listopada. Nie
zabrakło oracji czy wezwań do tego świętego, które pochodziły ze wsi z różnych zakątków Lubelszczyzny.

Swoje miejsce na scenie zaznaczyli także najmłodsi członkowie zespołu, prezentując jak to dzieci nie uczestniczyły we wróżbach, ale próbowały podglądać co robią starsze dziewczęta. Podczas tego niedzielnego wieczoru, tuż przed wspomnieniem św. Andrzeja i jednocześnie u progu adwentu można było w Kocku dowiedzieć się, co było sensem andrzejek, a o czym współcześnie już zapominamy.

(fot. tekst – Tadeusz Kierych)

4 komentarze

  1. Jak zwykle się popisałeś swoim prostactwem, nierozgarnięty kmiocie… 😀

  2. Stul dziób kundlulewacki

  3. Turysta przez kogo byłeś molestowany przez ojca czy przez tatę

  4. Dzięki za info. Chętnie się wybiorę…

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.3634zł -0.14%
  • GBP 5.3183zł -0.53%
  • EUR 4.6091zł -0.57%
  • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas