Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku?

Wraz z postępującym wiekiem ludzki organizm jest coraz bardziej narażony na różnego rodzaju dolegliwości – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Bardzo często zdarza się zatem, że seniorzy potrzebują pomocy opiekunki na co dzień, a Polki i Polacy pracujący w zawodzie opiekunki z tego korzystają. Interesuje Cię praca w opiece w Niemczech? W takim razie dowiedz się, jak dobrze opiekować się osobą w starszym wieku.

Jak przebiega opieka osób starszych w Niemczech?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście tak prosta, jak byśmy chcieli. Wiele zależy bowiem od zdrowia seniora, jego charakteru oraz kondycji fizycznej i umysłowej. Możemy jednak powiedzieć, że opieka osób starszych w Niemczech powinna uwzględniać przede wszystkim:

  • Wyrozumiałość – seniorzy – zwłaszcza ci chorujący na takie choroby jak choroba Alzheimera i Parkinsona czy demencja – mogą mieć problemy ruchowe oraz trudności z wyrażaniem myśli, logicznym myśleniem czy pamięcią. W razie napotkania trudności trzeba wykazywać się wyrozumiałością;
  • Cierpliwość – niestety, ludzki mózg wraz z wiekiem się starzeje, przez co osoba starsza traci zdolność do zapamiętywania czy uczenia się. Praca dla opiekunek w Niemczech jest zadaniem żmudnym, dlatego wymaga wiele cierpliwości;
  • Świadomość własnych kompetencji – pamiętaj, że opiekunka nie ma kompetencji medycznych. Możesz podawać podopiecznemu codzienne leki i wykonywać z nim proste ćwiczenia, ale specjalistyczne czynności medyczne należy pozostawić lekarzom, pielęgniarkom i rehabilitantom;
  • Stanowczość – z drugiej strony musisz mieć świadomość tego, że opiekunka to nie służąca. Ważne jest zatem to, by nie pozwolić seniorowi wejść sobie na głowę.

Z czym jeszcze wiąże się praca w opiece w Niemczech?

Pomijając aspekty opisane wyżej, należy też zwrócić uwagę na cechy charakteru, które są niezbędne w tym zawodzie. Dobra opiekunka powinna cechować się wrażliwością i empatią, pozytywnym nastawieniem oraz otwartością. Na początek warto wybrać ofertę od seniora, który nie wymaga intensywnej opieki na co dzień.

Praca dla opiekunek w Niemczech z Caring Personnel

Jeżeli interesuje Cię praca w opiece w Niemczech, zapoznaj się z ofertą agencji Caring Personnel, która pośredniczy między pracownikami i pracodawcami z różnych miast w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Oferty możesz znaleźć na stronie https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy/.

Co więcej, agencja publikuje również oferty na zastępstwo, z którymi można się zapoznać w tym miejscu: https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy-opiekunki-w-niemczech-na-zastepstwo/.