Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Imieniny w Kozłówce. Panie o imionach Róża, Aniela i Anna mogą zwiedzać muzeum za darmo

Imieniny kobiet z rodu Zamoyskich będą okazją do świętowania w Kozłówce w najbliższą niedzielę. Czeka nas prelekcja o aromatycznych właściwościach róży, intrygująca gra terenowa oraz malowanie wielkiego bukietu dla solenizantek.

W najbliższą niedzielę, 21 lipca, w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będziemy świętować „Imieniny Róży, Anieli i Anny”, czyli trzech wspaniałych kobiet z rodu Zamoyskich. Były to kobiety „wielkiej łagodności i dobroci charakteru”, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach przywołamy o nich pamięć.

W programie imienin znajdziemy prelekcję o róży damasceńskiej i właściwościach olejku różanego (o godz. 12:00), którą poprowadzi Slaviana Holc, odpowiadająca za promocję róży bułgarskiej jako symbolu narodowego (Ambasada Bułgarii jest patronem wystawy „Róża do wszystkich rzeczy…”). Po prelekcji nastąpi uroczyste przekazanie płaskorzeźby z wizerunkiem Róży z Potockich Zamoyskiej przez jednego z jej potomków.

Ponadto na wszystkich odwiedzających ekspozycje muzealne czeka intrygująca gra terenowa związana z postaciami rodu Zamoyskich, a także quiz tematyczny na wystawie różanej oraz gra planszowa przed pałacem. Nie tylko dzieci będą mogły namalować kwiaty do wielkiego bukietu imieninowego oraz wykonać przypinki z wizerunkami solenizantek.

Wydarzenie przybliży postacie trzech kobiet: Anielę z Potockich Zamoyską, żonę Konstantego, I ordynata kozłowieckiego, Annę z Mycielskich Zamoyską, matkę Konstantego, oraz Różę z Potockich Zamoyską, żonę Stanisława i matkę Adama, II ordynata.

Niedzielne świętowanie w Kozłówce rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 15:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zaś udział w grze terenowej wymaga zakupu karnetu na wszystkie ekspozycje. Wszystkie panie o imionach Róża, Aniela i Anna przez cały dzień mogą zwiedzać Muzeum Zamoyskich bezpłatnie.

(fot. MZK)

Jeden komentarz

  1. Tatoadlaczegojestemtaki

    A jak ja będę miał imieniny to też będę mógł pozwiedzać za darmo? No nie mam żadnego przodka z zamoyskich, ale mogę zaswiadczyc że brat brata syna córki ciotki psa kuzyna matki listonosza babki, widział kiedyś Zamoyskiego 🙂