690 680 960

Hejnaliści z całego kraju znów zjadą do Lublina. Zaprezentują się na Starym Mieście

Już po raz 26 w Lublinie odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 40 trębaczy z całego kraju.

W czwartek 15 sierpnia w Lublinie odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. To już 26 edycja tego wydarzenia promującego walory historyczne i kulturowe wśród trębaczy z miast całej Polski, mieszkańców Lublina oraz turystów. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja średniowiecznych tradycji grania i prezentacja współczesnych hejnałów oraz podkreślenie europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego Miasta Lublin.

To coroczne wydarzenie jest przede wszystkim możliwością zaprezentowania tradycyjnych hejnałów polskich miast oraz pozwala na ich promowanie w skali kraju. Co ważne, stanowi też dla Lublina utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w. Wtedy to po raz pierwszy hejnał został odegrany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie hejnał był odgrywany z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie usłyszeć go można z balkonu Ratusza.

W tegorocznym przeglądzie weźmie udział ponad 40 trębaczy z całej Polski, którzy odegrają hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą, która zostanie odprawiona o godzinie 9:00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej. Po południu trębacze spotkają się z władzami Miasta Lublin, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego po czym o godz. 15:00 przemaszerują na Plac Litewski, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast

Uroczyste otwarcie XXVI Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich zaplanowano na godzinę 16:00. Dokona tego prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Następnie poszczególni trębacze odegrają hejnały swoich miast. Odbędzie się też koncert Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Wydarzenie zakończy się około godz. 18:00.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. będą tromby wystawiać…ale jaja

  2. trąby napowietrzne…

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas