Hejnaliści z całego kraju znów zjadą do Lublina. Zaprezentują się na Starym Mieście

Już po raz 26 w Lublinie odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 40 trębaczy z całego kraju.

W czwartek 15 sierpnia w Lublinie odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie. To już 26 edycja tego wydarzenia promującego walory historyczne i kulturowe wśród trębaczy z miast całej Polski, mieszkańców Lublina oraz turystów. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja średniowiecznych tradycji grania i prezentacja współczesnych hejnałów oraz podkreślenie europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego Miasta Lublin.

To coroczne wydarzenie jest przede wszystkim możliwością zaprezentowania tradycyjnych hejnałów polskich miast oraz pozwala na ich promowanie w skali kraju. Co ważne, stanowi też dla Lublina utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w. Wtedy to po raz pierwszy hejnał został odegrany z wieży farnego kościoła św. Michała. Następnie hejnał był odgrywany z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie usłyszeć go można z balkonu Ratusza.

W tegorocznym przeglądzie weźmie udział ponad 40 trębaczy z całej Polski, którzy odegrają hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą, która zostanie odprawiona o godzinie 9:00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej. Po południu trębacze spotkają się z władzami Miasta Lublin, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego po czym o godz. 15:00 przemaszerują na Plac Litewski, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja. Przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast

Uroczyste otwarcie XXVI Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich zaplanowano na godzinę 16:00. Dokona tego prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Następnie poszczególni trębacze odegrają hejnały swoich miast. Odbędzie się też koncert Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. Wydarzenie zakończy się około godz. 18:00.

(fot. lublin112)

Zobacz również

2 komentarze

 1. będą tromby wystawiać…ale jaja

 2. trąby napowietrzne…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online