Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gutanów: Pożar zabytkowego dworu i remizy OSP

W niedzielę siedem zastępów strażaków gasiło pożar zabytkowego budynku, w którym mieściła się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Budynek uległ znacznemu spaleniu.

Pożar został zauważony w niedzielę około godziny 13. Jako pierwsi na miejsce dojechali strażacy z pobliskiego Gutanowa, którzy szybko opanowali ogień. Paliło się pierwsze piętro budynku. Łącznie z ogniem walczyło siedem zastępów straży pożarnej z Garbowa, Moszenek, Lublina i Bełżyc. Dzięki szybkiej akcji strażaków udało się uratować od spalenia pozostałe części budynku.

W chwili obecnej nie ustalono jeszcze dokładnych przyczyn pojawienia się ognia.

Dwór w Gutanowie został wybudowany w latach 1916-1917 przez hrabiego Tomasza Grabowskiego jako siedziba właścicieli tamtejszego folwarku na miejsce zniszczonego dworu modrzewiowego. Po II wojnie światowej umieszczona została w nim szkoła podstawowa, dzięki czemu budynek przetrwał we względnie dobrym stanie do obecnych czasów. W ostatnich latach siedzibę w nim miała Ochotnicza Straż Pożarna w Gutanowie.

” alt=”” />

2014-02-03 09:59:50
(fot. OSP Garbów i Czytelnik Patryk)

7 komentarzy

  1. Wszystko pięknie. Tylko jako pierwsi podjęło akcję OSP Gutanów, w miarę swoich możliwości a gdy OSP Garbów dotarł pozostało oddymienie budynku i dogaszenie.

  2. pewnie w sobotę było walne w straży . skot ja to znam

  3. PIERWSI BYLI STRAŻACY Z GUTANOWA I TO ONI OPANOWALI POZAR. JEZELI PISZEMY O FAKTACH TO PISZMY PRAWDE A NIE JAKIES BREDNIE

  4. Koledzy z OSP czy w Gutanowie to działa Śniadowski D? a może tylko mieszka tam?

  5. Tak się składa że walnego nie było, jak Narazie były tylko przygotowania

  6. „Swojego” wspomagali, a to co zostało to też nie zasługa bohaterskiej straży.
    Po prostu niepalne było.

Z kraju