W miniony poniedziałek policjanci zatrzymali 68-latka z gminy Włodawa. Mężczyzna podczas awantury groził swojej żonie zabójstwem oraz ranił ją nożem kuchennym. Śledczy na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mu zarzuty gróźb karalnych oraz uszkodzenia ciała.
– Policjanci wystąpili z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu, do którego przychyliła się prokuratura. Wczoraj Sąd Rejonowy we Włodawie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Grozi mu do 3 lat więzienia – informuje aspirant Elwira Tadyniewicz z włodawskiej Policji.
Czym jest przemoc w rodzinie
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.
Formy przemocy:
- przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Kiedy wezwać policję
Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.
Pod jaki numer dzwonić?
- 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
- 997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.
Co zrobi policja
Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:
- zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
- zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
- rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.
Niebieskie Karty to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.
Możesz także złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.
Zadzwoń na „Niebieską Linię”
Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.
Pod jaki numer dzwonisz
800 120 002
Kiedy możesz dzwonić
od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00,
w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00.
Pożytku z takiego w domu ani w łóżku już nie ma to chociaż pokrzyczy żeby sobie ważności dodać.
Czekamy na komentarze, że to wina kobiety. Bo przecież innej możliwości nie ma.
To jej wina. Ofiara jest zawsze winna. W Polsce.
Ale musiała go wkur…c
Próba mierzenia formy przemocy w rodzinie przypomina próbę mierzenia odoru. Co jednemu pachnie drugiemu śmierdzi.
Zawsze wystarczyła spowiedź i lekka reprymenda od plebana, że można dręczyć, ale znać umiar a teraz policja coś wymyśla.
Naoglądała się Tfuska i zgłupiała.