Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Głusk, Jastków i Konopnica najlepszymi gminami w regionie

Trzy podlubelskie gminy zwyciężyły w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2020 organizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym. Wyróżnienia przyznano 20 samorządom.

W piątek 11 grudnia odbyła się uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia dla 20 najlepszych gmin naszego regionu. Ranking Gmin Lubelszczyzny został zorganizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym. Ocenie poddano wszystkie gminy z województwa lubelskiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, czyli Białej Podlaskiej, Chełma, Lublina oraz Zamościa.

Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 12 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Intencją organizatorów jest to, aby organizowany corocznie Ranking był przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.

Podczas tworzenia rankingu brano pod uwagę średnioroczne dochody własne budżetów gmin na , średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, średnioroczny wskaźnik zadłużenia, wydatki bieżące na administracją publiczną, średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód, wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na jednego mieszkańca, liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, udział bezrobotnych, udział ludności w wieku produkcyjnym, średnioroczny przyrost naturalny na tysiąc osób, średnioroczne saldo migracji na tysiąc osób oraz odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat.

W Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2020 zwyciężył Głusk, na drugim miejscu znalazł się Jastków, a na trzecim Konopnica. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Puchaczów, gmina miejska Tomaszów Lubelski, Wólka, Niemce, Międzyrzec Podlaski, Łukowa, Łuków, Aleksandrów, Zamość, Garbów, gmina miejska Biłgoraj, Mełgiew Biała Podlaska, gmina miejska Świdnik, Łęczna, Niedrzwica Duża i Nałęczów

(fot. UG Jastków)

16 komentarzy

 1. A gdzie 1,5m dystansu i maseczki????!!!!

 2. Głusk rozumiem, ale Konopnica..

  • A co jest nie tak z gminą Konopnica

   • jest z konopi

   • Co jest nie tak? Stary, tu trzeba trochę pomieszkać, to dopiero się przekonasz. Owszem, mierząc gminy takimi narzędziami, jak wymienione w artykule, wybierzemy najbogatsze, z największą ilością nowych domów i nowych mieszkańców. To nie przypadek, że wszystkie nagrodzone gminy graniczą z Lublinem, są przy głównych trasach z niego wychodzących i mają już pewnie więcej ludności napływowej niż rodzimej, tzn. mieszkającej na terenie gminy przed rokiem 1990. Mając takie warunki, takie wpływy z podatków, nie trzeba się specjalnie wysilać przy rządzeniu. Sam mieszkam w Konopnicy i przeraża mnie myśl, jak musi być w tych najgorszych gminach, skoro ten nasz pie..dolnik jest w czołówce…

    • No i nie dowiedziałem się co jest z Konopnicą nie tak. PiS tam nie rządzi, a to jest podstawowy plus. Drogi mają ok, poprawiły się wodociągi. Sporo przyjezdnych i bogatych, którzy budują normalne domy, których nie trzeba ogrzewać starymi gumofilcami jak to jest w starych domach tubylców (wcale nie starych). Prowadzą firmy i działalność w miejscu zamieszkania, co sprawia że odprowadzają 10 razy tyle podatku od nieruchomości co gumofilce.
     Co tam jest nie tak?

     • Drogi ok? Przejedź się Tatarakówką przez Zemborzyce Tereszyńskie, drogą przez Lipniak, drogami w Konopnicy koło Remizy osp, i całą resztą gdzie brak chodników dziura na dziurze. Nie sprawdzaj dróg wojewódzkich czy powiatowych tylko gminne. Zero modernizacji teleinformatycznej, światłowodów brak, telefonia komórkowa z kiepskim zasięgiem, jeszcze?

      • Nie wiedziałem że gmina jest operatorem telefonii komórkowej i stawia maszty.

       • Ale ma za zadanie walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Są odpowiednie programy, dotacje, tylko trzeba chcieć. A to właśnie problem!

     • Dodatkowo, brak programów modernizacji energetycznej. Brak dolarów, fotowoltaniki. Mówisz dobrze że PiS nie rządzi, za to PSL i to dużo tłumaczy. Tutaj najważniejsze były finanse gminy, ale w tym to jaka ich zasługa? Wystarczy przejechać al krasnicką – salony samochodowe, ul raszyńska, Konopnicą, Lipniakiem, Szerokim czy Zemborzycami Podlesnymi, Motyczem i innymi, zobaczyć właśnie te nowe domy. Zakłady produkcyjne, przetwórcze, handlowe i inne są wszędzie. Dochody też, tylko trzeba je umiejętnie wydawać.

      • Fotowoltaikę to samemu trzeba sobie kupić, a nie czekać aż ktoś kasę da. Gmina nie ma nic do tego. Internet owszem, tu jest duży problem.

  • Jastków Cię nie dziwi? Widocznie znasz powiązania ze współpracującymi z fundacją mediami,a pewnym panem z Rady Gminy?

 3. A gdzie jest moja gmina Strzyzewice??????

 4. gmina konopnica … aahhahaha

 5. Jastków ???ale śmieszne,gmina… nepotyzm i nikt nic nie wie…

 6. Niemce na drugim biegunie pewnie i słusznie.Wiele się robi by sprawy obywatela nie załatwić.