Flaki królują w Piaskach

VI Festiwal Flaków odbył się w niedzielę w Piaskach.

Piaski od wielu już lat słyną z najsmaczniejszych flaków w regionie a nawet w całym kraju. Tutejsze danie ściąga rzesze miłośników flaczków, nie tylko z okolic, lecz miasteczko to, staje się obowiązkowym przystankiem dla turystów, którzy nie potrafią sobie odmówić spróbowania tej słynnej potrawy. Stąd też, już po raz 6 w Piaskach odbył się coroczny Festiwal Flaków, na który przybyło ponad tysiąc osób.

– Sekret piaseckich flaków to świeże produkty i to coś, czego żaden z kucharzy nie chce zdradzić. Jednak Festiwal jest nie tylko ucztą dla ciała, ale także coś dla ducha. Zaprosiliśmy gwiazdy, które w tej chwili są na listach przebojów, dla gości zagrali Liber i Natalia Szreoder oraz Rafał Brzozowski z zespołem- wyjaśniał Michał Cholewa, z-ca burmistrza Piask. W trakcie Festiwalu odbył się również konkurs „Najlepsze Flaki Lubelszczyzny 2013”.

Tradycyjnie już, największe kolejki ustawiały się do stoiska restauracji Rarytas, która słynie z tego, że tu właśnie zjeść można tradycyjne i oryginalnie smakujące flaki. Ich receptura jest tajemnicą, a pochodzi od prekursorów tego dania. Już w XIV w. flaki były ulubionym daniem Władysława Jagiełły, a o piaseckich flakach pisali już w pierwszym przewodniku turystycznym Polski. A w tej chwili trwają starania o to, aby piaseckie flaki trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego. – W ostatnim czasie tym tradycyjnym daniem zachwycał się belgijski kucharz, który podglądał proces przygotowania flaków w Rarytasie. Nie wierzył, że wszystko robimy zgodnie ze starą recepturą, uwierzył, jak wszedł z nami do kuchni – tłumaczył Michał Szczepanowski, kucharz z restauracji.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika