690 680 960

Emeryci i renciści otrzymują pierwsze trzynastki

Ruszyły wypłaty tzw. trzynastek, czyli jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z majową emeryturą lub rentą, a część osób otrzymała je już przed majówką.

W samym województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci jednorazowe świadczenia pieniężne dla prawie 400 tys. osób. Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama4+), świadczenia pieniężnego dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Trzynastkę dostaną pod warunkiem, że 30 kwietnia mają prawo do wypłaty jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata jest zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie przysługuje.

Ile wynosi i jak dostać świadczenie?

Nie trzeba nic robić, żeby otrzymać świadczenie. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym z automatu, bez składania wniosków. Kwota świadczenia to dla każdego 1100 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie to więc 888,00 zł. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilkoro członków rodziny, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 550 zł brutto.

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za maj, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. 1 maja przypada dzień wolny od pracy, dlatego trzynastki dotrą do części emerytów i rencistów już 30 kwietnia. Z kolei do osób pobierających świadczenia przedemerytalne trzynastka trafi wraz z wypłatą przypadającą na 1 czerwca.

Czy trzynastkę może zająć komornik?

O pieniądze z majowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził rozmowy z bankami i komornikami, żeby zapobiec zajęciom trzynastego świadczenia z kont bankowych. Zgodnie z ustaleniami te środki będą mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać i co za tym idzie nie zostaną zajęte przez komornika.

(fot. pixabay.com)

39 komentarzy

 1. PANOWIE SPOKOJNIE. TE NASZE PIENIĄDZE KTORE IDA W TA STRONĘ DZIŚ, JUTRO ZNOWU MY JE ZWRÓCIMY DO SKARBU! POD POSTACIĄ PELAZJACYCH PODWYŻEK, UKRYTYCH PODATKÓW. SPOKÓJ WAM PANOWIE.ODSUNIEMY POPULISTOW OD WŁADZY PO WYBORACH.

 2. Pięknie ! Babka dziewięćdziesięcioletnia która była sprzataczką w szkole dostaje co roku talony na święta i nayczyciel na emeryturze do końca zycia doi państwo .

 3. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  Przyznam, że i ja wziąłem co dawali, ale głosować za PiS i tak nie pójdę.
  Z bardzo prostej przyczyny – nie lubię tych rozmodlonych sk…synów.

 4. Szkoda, że nie tylko polscy emeryci z polskich podatków dostają trzynastkę.

 5. znawu zabrali

  Rząd kazał ZUSowi wypłacić tzw. „trzynastkę” ale pieniędzy na to nie dał.
  Mało tego… od każdej wypłaconej kwoty potrącił ok. 212zł podatku.
  Czyli podsumowując wyciągnął z ZUSu po 212zł od każdego rencisty i emeryta dla siebie 🙂
  A naiwni się cieszą, że rząd coś dał…

  Odnośnie zdania:
  (…) Zgodnie z ustaleniami te środki będą mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać i co za tym idzie nie zostaną zajęte przez komornika (…)
  Nie wiem jak w innych przypadkach ale moja mama otrzymała miesięczną emeryturę z „bonusem” w jednym przelewie.

 6. A tak po za tym to w całej Europie poszły ceny żywności w górę. Np. w Austrii pierś z kurczaka w markecie 14 ojro i co Wy na to? Procentowo w Polsce i tak nie było podwyżek jak na zachodzie. Fakt faktem, że najpotrzebniejsze warzywa to dziś drożyzna ale to nie wina rządu a suszy wszechobecnej. Polska to nie Rumunia gdzie pola są nawadniane podczas suszy, której u nas nikt nie przewidywał jakieś parę lat wcześniej.

  • W JAKIEJ EUROPIE? CO TY MOŻESZ WIEDZIEC O EUROPIE? JESTES ZABOBONNYM ZASCIANKIEM PISOWSKIM. EUROPY TUTAJ NIEMA. EUROPA JEST WIELOKULTUROWA OTWARTA TOLERANCYJANA LUDZKA. ZRESZTĄ CAŁY CYWILIZOWANY ŚWIAT JEST WIELKOLTUTROWY. WY JESTEŚCIE ANTY.

   • Udowodniono że osoby które piszą z wielkiej mają zaburzenia psychiczne i są zakompleksieni. Po Europie jeżdżę na co dzień i widzę co się dzieję. Rdzenni normalnie myślący Europejczycy popierają naszą politykę ale co ty możesz wiedzieć o tym jak ty jesteś po gimnazjum pewnie. Zaznaczam, że nie jestem za pisem ale lepszej obcji niestety nie ma. A ty sobie zagłosuj na volkdeutschów.

  • Ty wiesniaku pisowski. Co miałes coś wspólnego z facetami w czarnym 🙂

   • Kmiocie zatarty! Do pięt mi nie dorastasz POpaprańcu. Dla ciebie jestem Pan i musisz to zrozumieć chamie. A ty dalej wspieraj swoich targowiczan i volksdeutchów ofiaro księży i przemarszu wojsk radzieckich
    .

 7. Brawo PIS w końcu coś dla ludzi się znalazło a nie jak za POprzednich rządów tylko okradanie państwa.

 8. Dzięki o Wielki Jarosławie. Za tą 13-kę kupię sobie pół opony do mojego lexusa.

 9. następne mordy do karmienia

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!