Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ekolodzy prosili o to od dawna. Popularne lubelskie piwo jest już dostępne również w butelkach zwrotnych

Jest szansa na ograniczenie liczby zielonych butelek, które nie ma co ukrywać, napotkać można na każdym kroku. Browar Perła podjął decyzję o rozlewaniu swojego jednego z najpopularniejszych piw do butelek zwrotnych.

W ubiegłym tygodniu lubelski browar rozpoczął produkcję piwa Perła Export także w brązowej butelce. Dzięki temu klienci mają możliwość wyboru zakupu piwa w opakowaniu zwrotnym, co więcej ma być ono tańsze od tego, w zielonej butelce bezzwrotnej. Perła – Browary Lubelskie wyjaśnia, że butelka zwrotna jest zwykle wykorzystywana aż kilkanaście razy. Z kolei ważnym trendem we współczesnym świecie jest bycie eko. Dodatkowo konsumenci coraz bardziej doceniają zalety produktów i usług przyjaznych dla środowiska.

O tego typu krok apelowano już w ubiegłym roku. Problem z zielonymi butelkami po piwie Perła Export poruszali m.in. członkowie grupy Posprzątajmy Lublin. Od początku marca 2019 roku organizują ono akcje sprzątania Lublina i zgodnie z prowadzonymi przez nich obserwacjami 70% wszystkich śmieci stanowiły zielone butelki po piwie z lubelskiego browaru.

– Bardzo nas smuci ten widok i czujemy żal, że tyle szkła ląduje na pięknych terenach zielonych. Dodatkowo ubolewamy, że będąc lokalnymi patriotami patrzymy na śmieci wyprodukowane w lubelskiej fabryce, które znajdują się na terenie całego miasta – wyjaśniali aktywiści.

Apel dotyczył całkowitej rezygnacji z produkcji i dystrybucji butelek niezwrotnych. Spółka na razie zdecydowała się na rozlewanie swojego produktu do butelek zwrotnych, jednak pozostała również przy zielonych butelkach. Wszystko dlatego, że wiele sieci handlowych wymaga właśnie tego typu opakowania. Niewykluczone jednak, że w przyszłości podejmowane będą kolejne działania mające na celu ograniczenie butelek bezzwrotnych.

(fot. grupa Posprzątajmy Lublin)

27 komentarzy

 1. Biorąc pod uwagę proces mycia (woda, chemia, energia) oraz transport (paliwo i zanieczyszczenie środowiska), butelka zwrotna nie jest bardziej ekologiczna od bezzwrotnej poddanej właściwemu recyclingowi. Jak ktoś lubi pierd@!nąć w lesie zieloną butelkę to zrobi to samo z brązową, a takich butelek żule nie wyzbierają tak jak puszek bo są ciężkie i trudno je sprzedać. W Polsce system zwrotu butelek został zniszczony, a koszty odbudowanie go teraz byłyby ogromne. Plusem tej akcji może być to, że istnieją szanse na to, że jakość piwa się podniesie (zielona butelka przepuszcza promienie UV, które powodują utlenienie chmielu, co negatywnie wpływa na smak piwa).

 2. Jasny Gwint !!!

  W latach 60-tych ub.w. kaucje za butelki, czy ich cena w skupie były na tyle wysokie, że opłacało się je zwracać, albo sprzedawać.
  Pamiętam, że zamarzyłem sobie (a każdemu to sie może zdarzyć), żeby kupić sobie jedyny wtedy na polskim rynku aparat fotograficzny „Druh”, kosztował jak wszystko wtedy, słono, ale już za marne 150 butelek po wódce se go kupiłem.
  Niestety mój ojciec za mało pil, więc musiałem szukać w trawie nad Czerniejówką, ale udało się.
  Teraz prędzej dostałbym 500+ niż zebrał butelki na byle aparat z telefonem w dodatku.

 3. W pierwszej kolejności trzeba zadać sobie pytanie o to, kto tego szczocha ma odwagę pić?
  Przecież to od dekady coraz gorsze piwo… poszli w ilość, ale po drodze zgubili jakość.

 4. POMÓŻ RZĄDOWI W WALCE Z PANDEMIĄ!!! NIE RÓB TESTÓW ❗❗❗

  LUDZIE!
  OBUDŹCIE SIE!!!
  SĄ WAŻNIEJSZE SPRAWY NIŻ BUTELKI!!
  POLACY GINĄ Z POWODU BRAKU OPIEKI MEDYCZNEJ ❗
  RZĄD OGŁASZA PANDEMIĘ USTAMI LUDZI OPŁACANYCH PRZEZ NP. PFIZERA I PRZY POMOCY LIPNYCH TESTÓW (H.W. SKĄD)
  SPRZEDAWANYCH PONAD 10x DROŻEJ..
  POMÓŻMY RZĄDOWI W WALCE Z PANDEMIĄ ❗
  NIE RÓBMY TESTÓW! NIE POZWALAJMY NA TO NIKOMU ❗❗❗

  • Szanowny Trolu_Ekspercie/Trolowa_Ekspertko, czy wiesz, że w alfabecie istnieje podział na małe i wielkie litery?

 5. Może wystarczy postawić automaty które przyjmowały by butelki plastikowe i szklane.. A w zamian otrzymywało by się paragon który można doliczyć do zakupów w sklepach.
  Jak wygląda to w innych krajach UE.
  Ale najwidoczniej nawet tego nie potrafią zorganizować nasi wspaniali rządzący.

 6. Każde jednolite opakowanie powinno być zwrotne !!!!!!!! Powinna być na to odpowiednia ustawa !!!!!!!!Teraz nawet tych zwrotnych butelek sklepy nie chcæ przyjmować …..

Wiadomości z info112