Czwartek, 17 kwietnia 202517/04/2025
690 680 960
690 680 960

Egzotyczny pasażer w pociągu z Kijowa. Żółw stepowy trafił do zoo w Zamościu (zdjęcia)

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt chronionego żółwia stepowego. Gad, ukryty w bagażu podróżnego z Ukrainy, został zabezpieczony i trafił pod opiekę specjalistów z Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Kontrola w pociągu z Kijowa

Do zdarzenia doszło w Oddziale Celnym Kolejowym Przemyśl-Medyka, podczas rutynowej kontroli pasażerów pociągu relacji Kijów-Przemyśl. W trakcie sprawdzania bagażu 64-letniego obywatela Ukrainy, funkcjonariusze natrafili na żywego żółwia. Mężczyzna nie posiadał wymaganych zezwoleń na przewóz przez granicę UE okazów chronionych gatunków.

Identyfikacja i ochrona

Przeprowadzona identyfikacja wykazała, że żółw należy do gatunku Testudo horsfieldii (żółw stepowy), który jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Zwierzę zostało przekazane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostanie do czasu decyzji sądu. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Kolejny przypadek przemytu

To nie pierwszy taki przypadek ujawniony przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka. Dwa tygodnie wcześniej, podczas kontroli pociągu z Odessy, zabezpieczono futro wykonane ze skóry chronionego rysia europejskiego.

Walka z przemytem chronionych gatunków

Podkarpacka KAS aktywnie walczy z przemytem okazów gatunków zagrożonych wyginięciem. W 2024 roku na podkarpackich przejściach granicznych udaremniono już kilkadziesiąt prób nielegalnego przewozu chronionych zwierząt i roślin. Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 6,2 tys. okazów, w tym odzież i galanterię ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe zwierzęta, takie jak serwal sawannowy i papugi.

Przepisy CITES i sankcje za przemyt

Konwencja Waszyngtońska (CITES) obejmuje około 30 tys. gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym 10 tys. gatunków zwierząt. Okazami CITES są m.in. żywe zwierzęta i rośliny, trofea myśliwskie, wyroby z kości słoniowej, biżuteria z chronionych gatunków, odzież i galanteria ze skór egzotycznych zwierząt oraz leki tradycyjnej medycyny orientalnej.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków chronionych CITES jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Egzotyczny pasażer w pociągu z Kijowa. Żółw stepowy trafił do zoo w Zamościu (zdjęcia)

fot. KAS

Egzotyczny pasażer w pociągu z Kijowa. Żółw stepowy trafił do zoo w Zamościu (zdjęcia)

fot. KAS

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia