Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

E-skierowania mają ułatwić dostęp do szpitali i specjalistów

Od dzisiaj skierowania do specjalistów, na leczenie oraz badania muszą być wystawiane w formie elektronicznej. Cyfryzacja ma poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

Z dniem 8 stycznia 2021 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania e-skierowań na świadczenia określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.

O jakie badania chodzi?

Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, z wyłączeniem porady specjalistycznej – logopedia, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej (TK) finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne (prawo atomowe), badania rezonansu magnetycznego (MR), badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Skierowania na inne świadczenia opieki zdrowotnej niż wyżej wymienione powinny być wystawiane na dotychczasowych zasadach, tzn. w postaci papierowej – dotyczy to np. skierowań do uzdrowisk, na świadczenia rehabilitacyjne czy do szpitala psychiatrycznego.

W przypadku gdy badania diagnostyczne wykonywane są pacjentowi przez świadczeniodawcę jako element porady specjalistycznej, diagnostyki w ramach DILO (diagnostyka i leczenie onkologiczne), hospitalizacji (np. w ramach ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, leczenia szpitalnego), tj. w sytuacji gdy pacjent nie wybiera samodzielnie realizatora tych badań diagnostycznych, wówczas takie badania (w tym również ww. badania medycyny nuklearnej, TK, RM, endoskopowe przewodu pokarmowego czy badania echokardiograficzne płodu) realizowane są w oparciu o zlecenia wewnętrzne na dotychczasowych zasadach – nie wystawia się na nie e-skierowań z wykorzystaniem P1.

Skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 nie stanowi skierowania, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej.

Wszystkie skierowania (papierowe i elektroniczne) wystawione przed 8.01.2021 zachowują ważność.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. tylko zeby ci specjaliści przyłożyli się do pracy i żeby nie traktowali pacjentów jako zło konieczne :((((

    • Były teleporady

      youtu.be/fhesj1D9KJ8

      To teraz będą e-skieriwania na operację online

      youtu.be/Rbx-PgCBTeQ

      Tak prawie z przymrużeniem 😉

      • dokładnie, e-skierowanie na e-zabieg… w e-szpitalu w e-kraju…
        normalnie science fiction…

    • Żeby do specjalistów udawały się osoby rzeczywiście chore a nie hipochondrycy. Na przykład do neurologów notorycznie przychodzą osoby, które kwalifikują się do psychiatry/psychoterapeuty. I zajmują miejsce tym faktycznie potrzebującym porady.

Z kraju