690 680 960

Dzisiaj rusza policyjna akcja „Znicz 2018”

Od dzisiaj do 4 listopada prowadzone będą w całym kraju wzmożone działania policyjne pod nazwą ZNICZ. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżnych, należy pamiętać o zmianach w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy.

Policyjna Akcja „Znicz” rozpoczyna się w środę 31 października i potrwa do niedzieli 4 listopada. W tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii, wskazywać miejsca parkingowe.

Wczoraj podczas briefingu zorganizowanego pod Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie o bezpieczeństwie podczas obchodzonych wkrótce dni Wszystkich Świętych mówili policjanci oraz zaproszeni goście.

– Do noszenia odblasków, które zwiększają widoczność pieszego na drodze zachęcały zawodniczki MKS Lublin oraz pan Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru Mru, który jest ambasadorem akcji „Odblaski ratują życie – świeć przykładem”. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg – informuje podkom. Anna Kamola z KWP Lublin.

We wczorajszym spotkaniu udział wziął również Tomasz Panfil Naczelnik Biura Edukacji Narodowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dzięki inicjatywie IPN lubelscy policjanci otrzymali tysiąc sztuk odblasków nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od niedawna policjanci z drogówki podczas działań prowadzonych na drogach rozdają je pieszym.

Podczas wzmożonych kontroli policjanci będą sprawdzać także, czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa. Policjanci będą zwracali także uwagę na stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stan trzeźwości kierujących.

Policjanci przypomnieli także o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań podczas wyjazdów na groby. Rodzinne wyprawy na nekropolie to bowiem dobra okazja dla mieszkaniowych włamywaczy, którzy czyhają na nasze mienie. Wizyta na rodzinnych grobach i tłok na cmentarzach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego mundurowi apelowali, by pilnować swoich torebek, czy kieszeni płaszczy.

Wprowadzone zmiany w organizacji ruchu przy niektórych cmentarzach:

1. W rejonie cmentarza przy ul. Droga Męczenników Majdanka

– ul. Cmentarna

Ulica Cmentarna zmieni się w drogę jednokierunkową. Od 26 października do 5 listopada będzie można nią dojechać do cmentarza. Tak samo jak w latach ubiegłych utrzymana będzie relacja od ul. Droga Męczenników Majdanka w stronę cmentarza. Po obu stronach ulicy wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się. Wyjazd z parkingów odbywać się będzie drogą gruntową, jednokierunkową do ronda im. Janusza Krupskiego. Na rondzie zaś będzie obowiązywał zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza będą kierowane do centrum ul. Dekutowskiego i al. Witosa

– ul. Droga Męczenników Majdanka

W środę 31 października po godz. 16 zmieni się przeznaczenie pasów ruchu na ul. Droga Męczenników Majdanka. Od skrzyżowania z ul. Ordonówny do skrzyżowania z ul. Grenadierów dwa pasy ruchu będą do jazdy w kierunku cmentarza, a jeden do centrum. Dodatkowo zostaną wprowadzone zakazy skrętu w lewo w ul. Ordonówny i na teren Muzeum.

2. W rejonie cmentarza przy ul. Lipowej

Od 26 października do 5 listopada miejsca parkingowe pod cmentarzem od strony ul. Lipowej zostaną przeznaczone na handel. Od środy (31października) do 2 listopada na ul. Ofiar Katynia zatoka postojowa przy centrum handlowym zostanie oznakowana dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

W dzień 1 listopada od godz. 7.00 do 21.00 kierujący będą mogli bezpłatnie pozostawić swoje pojazdy na parkingu podziemnym pobliskiego centrum handlowego

Dodatkowe miejsca parkingowe pojawią się wzdłuż ul. Głębokiej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Raabego. Do 2 listopada nie będą obowiązywały zakazy zatrzymywania się.

3. W rejonie cmentarza przy ul. Pszczelej

W czwartek – 1 listopada na ul. Pszczelej na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej zostanie wprowadzony jeden kierunek. Powrót spod cmentarza będzie się odbywał ulicami: Kukułczą, Letniskową do ul. Krężnickiej.

4. W rejonie cmentarza przy ul. Bełżyckiej

W czwartek 1 listopada na ul. Bełżyckiej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od strony kościoła w Konopnicy do cmentarza. Wyjazd w stronę al. Kraśnickiej będzie się odbywał ul. Folwarczną, która zostanie oznakowana jako jednokierunkowa.

Policjanci z lubelskiej drogówki będą kierować ruchem w godzinach jego największego natężenia.

(fot. KWP Lublin)

7 komentarzy

 1. Niedzielni już zaczynają wyjeżdżać.

 2. Kolejna ściema. Akcja prowadzona będzie przy cmentarzach, bo tam najłatwiej jest wystawić mandat za nieprawidłowe parkowanie, a na drogach już odbywa się dramat. Grunt to propaganda.

 3. Ciekawe czy nad akcją będą czuwać policjanci czy OSP? ?

 4. Trzeba było wcześniej dawac znać, ze będzie akcja z odblaskami a nie dopiero po fakcie.

 5. Pieszych bez odblasków powinno się wsadzać za karę do symulatora żeby zobaczyli że ich nie widać z perspektywy kierowcy.

 6. Kiedyś ta akcja miała kryptonim „portfel kierowcy”

 7. Szczególnie na Śląsku i w łódzkim. Tam będzie najwięcej patroli, napewno. W białych hełmach i mundurkach z napisem OSP.

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas