Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dzisiaj rusza kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa

W niedzielę rozpoczyna się kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Badaniem będą objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy byli już testowani w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymali wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Testowanie obejmie również nauczycieli przedszkoli.

Testowanie nauczycieli w szkołach podstawowych i specjalnych

Dzisiaj rozpoczynają się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych. Obejmie ona te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu. Osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu. Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do 12 lutego 2021 r.

Testowanie nauczycieli przedszkoli

W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego 2021 r. rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne szkoły, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola. Testowanie potrwa do 19 lutego 2021 r.

Pozytywny test, co dalej?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

9 komentarzy

  1. personel pomocniczy to juz nie sa rownni i rowniejsi

  2. mysle ze akcja covid skonczy sie w okolicach maja,Niedzielski podzieli los Szumowskiego,nie uslyszymy juz tych wszystkich expertow w mediach,ceny paliw na stacjach beda rosly jak grzyby po deszczu…a jak paliwo w gore to prawie wszystko w gore.

  3. Bez testów wiadomo że 2% nauczycieli zostanie na kwarantannie.

    • jak będą wkładać patyka w gardło i nos to nie zapomnijcie o tej właśnie kolejności…

  4. a personel żłobków znów pominięty żeby tylko rodzice dzieci nad którymi trzeba sprawować opiekę dalej pracowali i kręcili gospodarką.

  5. Zapytam wprost. Zamiast szczepić, będziecie testować co 2 tygodnie? W jakim k. celu te kolejne testy?! Już za długo klasy I-III chodzą do szkoły? Trzeba pod pozorem dbania o zdrowie, znowu pozamykać? Lud ciemny, lud uległy?

    • Onufry z Czereśni

      Bo jest za dużo testów, trzeba je wykorzystać. Epidemia nie poszła do końca po myśli rządu no i teraz….

  6. Taaa a inni prcownicy to juz nie będą testowani bo??? zreszta jakie testowanie jeśli by chcieli przetestować to WSZYSTKICH PRZYMUSOWO .a nie kto się zgłosi tylko…. Ozdrowieniec też może być „nosicielem” takze no. Mają dużą ilośc testów muszą coś z tym zrobić. Ciemny lud dalej wierzy w pandemie begając tłumnie po galeriach ale do szkoły dziecka nie wypuści bo Kovitt 😉

  7. Pracownicy pomocniczy w placówkach edukacyjnych nie będą szczepieni bo po co? Przecież to nie woźne dezynfekują, przecież kucharki nie gotują, przecież konserwatorzy nie naprawiają! To w takim układzie niech nauczyciele przejmą ich obowiązki!

Z kraju