Dzisiaj do obiegu trafia banknot 500 zł

Dzisiaj do obiegu trafia banknot o nominale 500 złotych. Na nowym banknocie zobaczmy wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Decyzja o wprowadzeniu do obiegu takiego banknotu spowodowana była m.in. wzrostem wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożonym popytem na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

– Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – wyjaśnia prezes NBP prof. Marek Belka.

Na nowym banknocie zobaczymy wizerunek króla Jana III Sobieskiego. W ten sposób zachowano chronologiczną ciągłość z pozostałymi banknotami, które są w obiegu. Wizerunek banknotu 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

 


 

 
2017-02-10 09:52:13
(fot. wideo NBP)

26 komentarzy

  1. Tak przy okazji – już widzę minę kioskarki po „dzień dobry, poproszę zapałki” 😀

  2. Prawie wszyscy dostają przelewy w firmach, a w komentarzach problem… A tu chodzi głównie o rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP, które to, pracę nad banknotem rozpoczęło w czerwcu 2015 roku. Nie sądzę więc by chciano uhonorować przed wyborami prezesa wizerunkiem na banknocie… to do tych, których prezes zewsząd straszy 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska