690 680 960

Dzisiaj Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Windy i Meteorologii

Każdego dnia w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy. Dlatego też, postanowiliśmy codziennie przybliżać, kto danego dnia może świętować.

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki – tak mówi historyczne przysłowie znane zarówno w Polsce, jak też na Węgrzech, które podkreśla zażyłą przyjaźń i pokrewieństwo obu narodów. Mało kto jednak wie, że dzisiaj obchodzimy również Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Deklaracja o jego ustanowieniu została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami.

Kolejnym z nietypowych świąt, jakie są dzisiaj obchodzone, jest Dzień Windy. Ustanowiono go na pamiątkę pierwszego uruchomienia windy pasażerskiej. Miało to miejsce 23 marca 1857 roku w Nowym Jorku. Z kolei przypadający również w dniu dzisiejszym Światowy Dzień Meteorologii upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej w 1950 roku.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

2 komentarze

  1. Placki po węgiersku lub gulasz węgierski to też przyjaźń Polsko-wegierska.

  2. Węgrzy są raczej spoko. Nie wtykają do nas nosa jak dziki zachód. Pozdrawiam Węgrów

Kursy walut

  • USD 4.3269zł -0.22%
  • GBP 5.302zł -0.63%
  • EUR 4.6069zł -0.31%
  • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas