Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Praw Zwierząt, Teścia, Pac-Mana oraz Różnorodności Biologicznej

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy

W sobotę 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Został on ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej w 1997 roku przez polski parlament Ustawy o ochronie zwierząt. Petycję za wprowadzeniem tych przepisów podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.

Ustawa ta wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Z kolei człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.

Jeżeli chodzi o Dzień Teścia, to ustanowiono go w celu okazania wdzięczności i podziękowań ojcom żon i mężów. Drugim z celów było dorównanie teściowym, które swój dzień obchodzą znacznie dłużej, gdyż od 1934 roku. Według przekazów, wtedy to po raz pierwszy świętowały teściowe, miało to zaś miejsce w stanie Teksas w USA.

Z kolei Dzień Pac-Mana obchodzony jest w rocznicę wydania tej niezwykle popularnej w dawnych latach gry komputerowej. Pojawiła się ona na rynku 22 maja 1980 roku za sprawą japońskiej firmy Namco. Prosta zręcznościowa gra bardzo szybko zyskała ogromną popularność, szczególnie u najmłodszych. Na jej podstawie powstały również dwa filmy animowane oraz film fabularny.

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony w 1994 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu podniesienia wiedzy i uświadomienia wagi różnorodności biologicznej. Początkowo święto było obchodzone 29 grudnia, w rocznicę wejścia w życie Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej. Aby ułatwić planowanie i organizację obchodów w wielu krajach, gdzie okres pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem jest tradycyjnie wykorzystywany jako czas urlopów, w 2000 r. datę obchodów przesunięto na 22 maja – rocznicę konferencji w Nairobi, gdzie przyjęto uzgodniony tekst Konwencji.

(fot. )

6 komentarzy

  1. A kiedy dzień bęcwała który o tym pisze Bo po co jest to komuś potrzebne

  2. „W Polsce pije się trzy razy w roku: na Boże Narodzenie, na Wielkanoc i przy okazji” – i już wiadomo po co te artykuły codziennie 😉

  3. Kiedy dzień onanisty?

  4. Ah ta nowomowa. Nie ma czegoś takiego jak „prawa zwierząt”. Zwierzęta nie mają obowiązków i nie mogą mieć też praw. To ludzie mają obowiązki wobec zwierząt- należy o nie dbać, nie krzywdzić. Zwierzęta są stworzone na posługę ludziom czy to jako pupilek domowy, czy jako pies tropiący, czy koń zaprzęgowy,a ludzie mają się odpowiednio nimi zajmować.

  5. Jak ten czas leci… A dopiero co był dzień zdechłego sokoła.

Z kraju