Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Mycia Samochodów, Dobrych Uczynków, Lekarza Rodzinnego oraz Bliźniąt

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy

Środa 19 maja to Dzień Mycia Samochodów. Celem tego święta jest propagowanie mycia aut, a dokładnie uświadomienie kierowców, jak ważne jest dbanie o czystość pojazdów. Nie chodzi tu tylko ze względy estetyczne, lecz głównie o bezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że brudne światła, lusterka, a także szyby znacznie utrudniają widoczność. Te z pozoru błahe sprawy, często są bowiem lekceważone przez kierowców, tymczasem mają bardzo duże znaczenie.

Jeżeli chodzi o Dzień Dobrych Uczynków, to został on ustanowiony w 2005 roku przez Fundację Ekologiczną Arka. To ogólnopolskie święto społecznych i proekologicznych działań ma na celu czynienie dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego. Akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych. W tym roku odbywa się pod hasłem „Dajemy rzeczom drugie życie. Ratujemy Zwierzęta”. W jej ramach zbierane będą niepotrzebne rzeczy m.in. książki, gry, zabawki, upominki, sprzęt sportowy i wiele innych, a następnie organizowane charytatywne kiermasze, z których pieniądze trafiają na ratowanie zwierząt.

Z kolei Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego został ustanowiony w 2010 roku przez organizację zrzeszającą przedstawicieli tego zawodu, czyli Światową Organizację Lekarzy Rodzinnych. Jego celem jest podkreślenie roli i wkładu, jaki lekarze rodzinni stanowią dla systemu opieki zdrowotnej. Znajduje się on bowiem najbliżej pacjenta i dostęp do niego jest najłatwiejszy. Ze względu, że najlepiej zna pacjenta i otoczenie, w którym on żyje i funkcjonuje może być także doradcą w sprawach zdrowotnych, a także jest w stanie rozwiązać większość problemów pacjenta.

Dzisiaj obchodzony jest także Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Z roku na rok święto to obejmuje coraz więcej osób, gdyż od wielu lat występuje tendencja wzrostowa jeśli chodzi o ilość ciąż mnogich. Szacuje się, że w Polsce bliźnięta rodzą się raz na 80 porodów. Szanse na ciążę mnogą mogą wzrosnąć, kiedy kobieta jest w wieku powyżej 30 lat lub lub też wraz z partnerem przyjmuje leki wspomagające płodność. Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta także z liczbą dotychczasowych porodów.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajduje się również Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego oraz Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit.

(fot. )

3 komentarze

  1. Lekarza rodzinnego? A kto to? Co to? Czy to ci fachmani co się zamykają w swoich przychodniach, biorą kasę za nic i łamią przysięgę?

  2. To ,że robicie coś od miesiąca czy dwóch nie oznacza jeszcze ,że staje się to tradycją.

  3. Kiedy dzień mycia czarnych ma cic?

Wiadomości z info112