Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Dziecka, Mleka, Bułki, Rodziców, bez Alkoholu oraz Święto Służby Ruchu Lotniczego

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

We wtorek 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Został on ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli ONZ dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących prawom dziecka, a zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wówczas na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.

Jednak w dniu dzisiejszym obchodzimy również kilka innych świąt. Jednym z nich jest Światowy Dzień Mleka. Celem jego ustanowienia jest promocja mleka w codziennym jadłospisie, jako bardzo ważnego elementu w diecie człowieka. Jednocześnie jest też okazją do skupienia uwagi na mleku i nagłośnienia działalności związanej z produkcją mleka i przemysłu mleczarskiego. Święto to obchodzone jest od 2001 roku. Zainicjowała go Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Z kolei Dzień bez Alkoholu jest polskim świętem ustanowionym uchwałą Sejmu RP z dnia 24 maja 2006 roku. Na dzień obchodów wybrano 1 czerwca ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Wszystko dlatego, że spożywanie alkoholu oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych jak i prawnych.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajdują się również: Święto Bułki, Święto Służby Ruchu Lotniczego oraz Światowy Dzień Rodziców.

(fot. lublin112)

8 komentarzy

 1. Wnętrzności mi się przewracają już… Za każdym razem z rana co nie wejdę,bo wejdę na stronę lublin112. Pisze … Artykuł.. o święcie i za każdym razem to samo rozpoczęcie….Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto.
  Bezsens. I chyba trochę chore.. ktoś na j.polski nie chodził z redakcji… Ponieważ błędem jest to powtarzając się.

  • W ten czwartek jest ftu święto kościelne. Opętani będą szlajać się po mieście na kolanach, robię wielkie G na taki kraj.

 2. Swawolnik pospolity

  Dziś Dzień Dziecka, Mleka, Bułki, Rodziców, bez Alkoholu oraz Święto Służby Ruchu Lotniczego – takie wielkie, złożone święto, a nie wolne od pracy ???

 3. Wczoraj rozmawiałem z handlowcem Perła. Miał ciekawy gadżet LATARKA-OTWIERACZ. W sam raz dla krypto alkoholików, widać że firma dba o klientów 🙂

 4. Dzień Dziecka i Dzień bez alkoholu to się wewnętrznie z sobą kłóci.

 5. DNIA BEZ ALKOHOLU NIE OBCHODZĘ !!! KATEGORYCZNIE !!!

 6. Dzień Frania kiedy będzie?

 7. Dzień mleka? …. ostatnio piłem w 1997… dzień bez alko? i dopiero teraz rano o tym czytam?!?!?! no nie pykło niestety…