Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dzieci nadal w domu – co z zasiłkiem na opiekę?

Rodzice, którzy wykorzystali już cały dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Zostanie rozpatrzony po wejściu w życie nowelizowanych przepisów.

Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu koronawirusa rodzice mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego na opiekę na dzieckiem młodszym niż 8 lat. W związku z decyzją o dalszym zamknięciu placówek oświatowych do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużenie m tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca.

W tej sytuacji rodzice mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres, nawet jeśli wyczerpali dotychczasowe 14 dni świadczenia. Formalności wyglądają tak samo jak dotychczas. Rodzic wypełnia więc proste oświadczenie, w którym wskazuje okres opieki nad dzieckiem. Taki wniosek zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Rodzice mogą również skorzystać z obowiązującego od dawna zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Mają do dyspozycji 60 dni takiego zasiłku w roku kalendarzowym. Mogą go wykorzystać między innymi w przypadku konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, gdy doszło do nieprzewidzianego zamknięcia jego żłobka, przedszkola lub szkoły. W tym celu trzeba wypełnić wniosek na formularzu Z-15A i dołączyć do niego oświadczenie o zamknięciu placówki oświatowej dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów specustawy, okres ten będzie rozliczony jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tym samym nie pomniejszy puli 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego.

Pracownik przekazuje dokumenty do pracodawcy, a osoba zatrudniona na umowę-zlecenia – do zleceniodawcy. Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przesyłają je bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mogą to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje i formularze są na stronie www.zus.pl.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Biorą pińcet plus i jeszcze zasiłek, tylko za darmo daj i daj, rozdawnictwo pełną gębą dla nierobòw. Do roboty psia mać.

    • Finansista:
      Powiedz mi kolego czy weźmiesz na siebie odpowiedzialność przed ewentualnym zakażeniem?

    • Mało tego. Biorą 500+ już od 4 lat, to są dziesiątki tysięcy złotych, a w telewizji płaczą, że dzieci nie mają laptopów czy tabletów żeby się zdalnie uczyć. To gdzie do diabła są te pieniądze, które miały iść właśnie na naukę i wychowanie dziecka???

    • Zamknij ryj padalcu – zasiłek jest dla ludzi pracujących. Są ludzie gdzie dwójka rodziców pracuje i pytam się ciebie padalcu – kto się ma zaopiekować dzieckiem? Wierz mi niektórzy woleliby chodzić do pracy i pobierać 100% pensji, a dzieci posyłać do żłobka/przedszkola za które to ponoszą opłaty. Na chwilę obecną opłaty czesnego za żłobek/przedszkole nie są zawieszone. Tylko skąd możesz to wiedzieć jak ty nie masz dzieci, padalcu. Do roboty psia mać.

      Pretensje do uchwalających takie prawo, a nie do korzystających z tego prawa.

      • Panie padalcu uchwalający by nic nie uchwalili jakby ich ktoś nie wybrał 😉 Zgłaszam poprawkę pretensje do suwerena trzeba zgłosić

  2. A mój synek ma 9 lat

Z kraju