690 680 960

Dwór z XIX wieku stanął w płomieniach. Z ogniem walczyło kilkudziesięciu strażaków

Wielogodzinną walkę o uratowanie jak najwięcej cennego mienia prowadzili dzisiaj rano strażacy z powiatu tomaszowskiego. Trwa ustalanie przyczyn pojawienia się ognia w zabytkowym dworze.

Pożar pochodzącego z 1890 roku zabytkowego dworu w Dzierążni w gminie Krynice w powiecie tomaszowskim został zauważony w środę około godziny 6:15. Od razu powiadomiona została straż pożarna. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że ogniem objęta jest górna kondygnacja budynku. Strażacy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej.

Działania straży pożarnej trwały ponad 5 godzin. Uczestniczyło w nich 13 zastępów straży pożarnych z PSP i OSP, łącznie 52 ratowników. Jak wyjaśniali naszemu reporterowi właściciele dworu, są niezwykle wdzięczni strażakom, za sprawnie przeprowadzoną akcję gaśniczą, a przede wszystkim za to, że uratowali oni większość mienia ruchomego.

Przedstawiciel konserwatora zabytków wartość uratowanego mienia oszacował na około 3,5 miliona złotych. Wstępne straty oszacowane zostały na ponad pół miliona złotych. Spłonęła drewniana konstrukcja poddasza oraz więźba dachowa.

Dwór w Dzierążni jest jednym z cenniejszych zabytków w tej okolicy. Powstał w miejscu wcześniejszego, drewnianego budynku. Właścicielami majątku byli m.in. Dzierążyńscy, Komorowscy czy też Zamoyscy. W 1944 r. cały ten teren przejęło państwo w dworze umieszczono szkołę. W 2006 r. zdewastowany w ciągu wielu ostatnich lat dworek, trafił w ręce prywatne. Jego nowy właściciel przystąpił do jego remontu. W wyniku przeprowadzonych w latach 2007-2010 prac remontowo-konserwatorskich, w 2011 Wojewódzki Konserwator Zabytków odznaczył właściciela Laurem Konserwatorskim.

(fot. mł. bryg. Jacek Zwolak, lublin112)
2018-05-30 23:20:47

8 komentarzy

 1. na biednego nie trafiło

 2. Polaczek ot i cała prawda?Mi ukraść to źle , Kalemu ukraść to dobrze??A ja nawet wrogowi nie życzę źle .Pycha kroczy przed upadkiem.

 3. To lepiej niech by się zawaliło …

  • Byłeś, widziałeś? Domyślam się że nie. Dworek jest piękny, gdyby nie lata przez które funkcjonowała tam szkoła, to nic by z tego nie zostało. Z sentymentem wspominam lata, gdy chodziłam tam do szkoły.

 4. ależ ten elektorat pisiorowy jest zawistny…dzięki tym bogatszym mają na to +pińcet…

  • Akurat na to +pińcet zabrano peowskim złodziejom z mafii paliwowej a nie dzięki podatkowi od najbogatszych. Ci będą finansować postulaty niepełnosprawnych przedstawione na ostatniej okupacji Sejmu. Szukaj nowych wytycznych u Szechtera w GW lub na łonecie i nie wypisuj bzdur. Napisz lepiej, z czego Sosnowski zrealizuje tysiąc złotową podwyżkę dla pielęgniarek w szpitalu na Kraśnickiej, którą to lekką ręką przyznał. Szpital zadłużony, zobaczymy jak długo pociągnie. Będziesz miał okazję znowu pyszczyć na PiS, bo to przecież będzie jego wina.

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.15%
 • GBP 5.0417zł -0.18%
 • EUR 4.3233zł -0.24%
 • CHF 4.5689zł 0.02%

Polub nas