Drzewo było pierwsze od drogi. Mieszkańcy nie pozwolili go wyciąć

Zwykły dąb jakich wiele, jednak rośnie w niezwykłym miejscu, gdyż na ulicy. Dlatego też jest jednym z najchętniej fotografowanym miejsc w Zwierzyńcu.

Kierowcy jadący ulicą Dębową w Zwierzyńcu, w pewnym momencie dostrzegają potężne drzewo. Jest to liczący sobie ponad sto lat dąb, do którego nawiązuje nazwa ulicy. O ile podobnych drzew w naszym regionie nie brakuje, to w tym przypadku zaskakuje miejsce, w którym rośnie. Osoby, które widzą je po raz pierwszy, zaskoczeni zatrzymują się i robią zdjęcia. Mieszkańcy zaś przywykli już do tego, że dąb stał się jedną z wizytówek miasteczka.

Wyjątkowość drzewa polega na tym, że rośnie ono w ulicy, dokładnie zajmuje jeden z pasów jezdni. Nie jest to przypadek, gdyż w latach 70-tych ub. wieku, kiedy powstawała droga, mieszkańcy nie pozwolili na jego wycięcie. Z tego też powodu, pozostał w swoim miejscu a kierowcy muszą go omijać.

Dąb został też ochrzczony, nadano mu imię Krzysztof, na cześć patrona kierowców. Aby był dla nich jak najlepiej widoczny, i nikt się z nim nie zderzył, drzewo oznakowano elementami odblaskowymi, drogowcy zamontowali zaś odpowiednie tablice ostrzegawcze. Kilka lat temu mieszkańcy dodatkowo zawiesili na pniu kapliczkę z figurą Świętego Krzysztofa, aby strzegł omijających przeszkodę.

(wideo – Ryszard Molas)
2018-05-03 23:51:33

35 komentarzy

 1. eko ekologia a glupota jak i na ul.wiejskiej tak i w miasteczkach tez rzadzi jak widac

 2. „…Zwykły dąb jakich wiele,…” Od jakiej średnicy pnia lub wieku, dla autora, dąb stanie się niezwykłym? Czy aby na pewno, mamy takich okazów zatrzęsienie w lasach? Już sam fakt, że nie wycięto go z chwilą budowy drogi, czyni go niezwykłym. Ciekawe, ile może mieć lat?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej