Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dlaczego warto operować robotem da Vinci? (wideo)

W tym roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota da Vinci w swojej pracy. To najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów jest wykorzystywane z korzyścią dla jakości i komfortu leczenia pacjentów. Zakup robota był możliwy dzięki finansowemu wsparciu przez Samorząd Województwa Lubelskiego.

Jednocześnie dyrekcji Szpitala udało się pozyskać do współpracy znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji z użyciem robota, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.

– Cieszę się, że już od kilku miesięcy pacjenci z całego województwa są operowani tym nowoczesnym sprzętem. System chirurgii robotycznej to korzyści zarówno dla chorych, bo szybciej wracają do domu, jak i dla szpitala, ponieważ oszczędza pieniądze. A ilość wykonywanych zabiegów pokazuje, że pacjenci coraz chętniej poddają się zabiegom z użyciem robota da Vinci – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

W pracowni lubelskiego szpitala wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii.

Zespół tworzą: chirurg dr n. med. Jerzy Draus, urolog dr n. med. Janusz Frey i ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski. Do tego grona dołączyli niedawno urolodzy, tj. dr n. med. Gabriel Surdacki i dr n. med. Ewa Niezabitowska. W ostatnich dniach certyfikat pozwalający na wykonywanie zabiegów z użyciem systemu robotycznego da Vinci uzyskali także dr hab. n. med. Jerzy Mielko, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz lek. med. Wojciech Górski, specjalista chirurgii ogólnej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat Pracowni Robotyki Operacyjnej Szpitala przy al. Kraśnickiej

(fot. wideo UMWL)

Komentarze wyłączone

Z kraju