Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Deszcz nie stanowił dla nich żadnej przeszkody. Na dawnym cmentarzu zebrali 66 worków śmieci (zdjęcia)

Grupa „Posprzątajmy Lublin” przeprowadziła dziś kolejne działania. Tym razem uporządkowany został dawny kirkut na Wieniawie.

Zamiast siedzieć bezczynnie przed telewizorem czy komputerem, organizują akcje sprzątania zaśmieconych terenów miasta. Mowa o grupie „Posprzątajmy Lublin”, której członkowie od kilku już lat porządkują często zapomniane przez właścicieli czy też służby porządkowe okolice. Tym razem za cel obrali sobie górkę położoną między ul. Leszczyńskiego, a rzeką Czechówką, czyli dawny cmentarz żydowski.

W ostatnich latach dawna nekropolia stała się miejscem spotkań miłośników różnego rodzaju trunków. Stąd też znajdowało się szereg butelek po alkoholu, okolica przypominała dzikie wysypisko śmieci. Nie zniechęciło to społeczników, podobnie jak dzisiejsza niesprzyjająca pogoda.

– Teren wyglądał jak śmietnisko, oprócz tego ścinane są na nim drzewa i robione ogniska. Wszystko w miejscu, gdzie przez prawie 200 lat dawni mieszkańcy Lublina chowali swoich zmarłych – wskazuje Mateusz Piekarski z grupy „Posprzątajmy Lublin”.

Akcja porządkowa trwała ponad 2 godziny. W tym czasie zebranych zostało 66 worków odpadów. Niebawem zostaną one zabrane przez służby komunalne i trafią we właściwe dla nich miejsce, czyli na wysypisko śmieci. A członkowie grupy już przygotowują się do kolejnych działań.

(fot. Mateusz Piekarski)

21 komentarzy

  1. Żydowski? To nie było katolickich cmentarzy w Lublinie?

  2. To nie tylko menele ale i młodzież z okolicznych szkół

  3. Bardzo fajna inicjatywa niestety pelno jest takich miejsc w Lublinie

Z kraju