Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dąb Bolko ma szansę zostać Drzewem Roku

Dąb Bolko z Hniszowa jest w finale ogólnopolskiego konkursu na „Drzewo Roku 2015”. Teraz wszystko w rękach internautów, którzy głosują na swoich faworytów.

Przez cały czerwiec trwa ogólnopolskie głosowanie w konkursie „Drzewo Roku”. Wśród faworytów jest rosnący w naszym regionie Dąb Bolko. Do końca czerwca można oddawać swoje głosy. Konkurs ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem.

Jak co roku Klub Gaja organizuje konkurs na „Drzewo Roku 2015”. W tegorocznej edycji nadesłanych zostało 115 zgłoszeń na drzewa rosnące w każdym województwie w Polsce. Były to różne gatunki, każde opatrzone wzruszającym, pięknym, pouczającym a także zabawnym opisem. Komisja konkursowa z otrzymanych zgłoszeń zakwalifikowała do finału 16 drzew: osiem dębów, jodłę, sosnę, platana, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń. Wsród nich przedstawiciela naszego regionu, którym jest Dąb Bolko z Hniszowa w powiecie chełmskim.

Hniszowski Bolko to dąb szypułkowy, którego wiek określany jest na ok. 400 do 800 lat. Jego wysokość to 28 m a w obwodzie liczy 875 cm. Rośnie w parku podworskim, którego jest największą atrakcją i ozdobą o czym świadczy organizowana corocznie w sierpniu, dwudniowa impreza z okazji imienin drzewa. Jak twierdzą mieszkańcy, dąb jest starszy niż podają źródła, gdyż według miejscowej legendy, w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. To właśnie na cześć tego wydarzenia od zdrobnienia imienia króla dąb otrzymał imię Bolko.

(fot. UG Hniszów)
2015-06-14 09:00:02

6 komentarzy

 1. A mnoży by tak jakiś link by mieszkańcy naszego regionu mogli zagłosować!
  Redaktor przypomina mi posłów PO, którzy mają tylko swój interes, nie dbając o region.

 2. „Chrobry… odpoczywając pod młodym wówczas dębem…” – być może poszedł „na stronę” i odlał się tylko 🙂

  • liczy się nie co a kto…

  • Żaden Chrobry tam nie „sikał” – to jakaś bujda na resorach. Dąb ma ok 400-500 lat.
   W czasach wojny Niemcy owe drzewo objęli specjalną ochroną (jak widać oni już wtedy widzieli w tym „drzewku” potencjał. W tym celu wyznaczony żoołnierz był odpowiedzialny za pilnowanie drzewa .

 3. ciekawe co by na temat Bolka z Hniszowa powiedział Zbyszko z Bogdańca? 😀