Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Każdy, kto urządza kuchnię, zastanawia się nad wyborem płyty grzewczej. Ostatnio największą popularnością cieszą się płyty ceramiczne i indukcyjne – są one zasilane prądem, eleganckie w wyglądzie i łatwe do utrzymania w czystości. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna. Sprawdzamy, jak działają oba urządzenia i czym się różnią.

Czy płyta ceramiczna to indukcja?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kuchenek i płyt grzewczych. Wśród nich znajdziemy między innymi płyty ceramiczne i indukcyjne, które są do siebie bardzo zbliżone pod względem designu. To właśnie dlatego użytkownicy często pytają, czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna. Pomimo podobieństw w wyglądzie, nie można postawić między tymi urządzeniami znaku równości, ponieważ różnią się od siebie pod wieloma względami. 

Płyta ceramiczna – co to jest?

Każda płyta ceramiczna zasilana jest prądem. Zbudowana jest ze spiralek elektrycznych lub lamp halogenowych, które nagrzewają szkło, a następnie to szkło nagrzewa dno naczynia. Taki sposób działania sprawia, że płyty ceramiczne są niezwykle trwałe – z powodzeniem mogą prawidłowo działać nawet przez 15-20 lat

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Płyta ceramiczna Bosch Serie 6 PKE611FP2E
(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-ceramiczna-bosch-serie-6-pke611fp2e,64843)

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna znacznie różni się pod względem działania od innych płyt grzewczych zasilanych energią elektryczną. Do produkcji ciepła wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Na czym ono polega? Płyta wyposażona jest w cewki indukcyjne, które wytwarzają pole magnetyczne. Gdy na danym polu indukcyjnym ustawimy garnek, strumień pola magnetycznego przeniknie jego podstawę. W jego dnie powstaną wówczas prądy wirowe, których przepływ spowoduje wydzielanie ciepła w dnie naczynia. Właśnie ze względu na taki sposób działania, potrzebne są specjalne naczynia. Jakie garnki do indukcji będą najlepsze? Przede wszystkim muszą mieć one ferromagnetyczne dno, najlepiej płaskie i dość grube.

Ze względu na sposób działania, wiele osób się zastanawia, czy płyta indukcyjna jest zdrowa dla ludzi. Oczywiście, że tak! Fale ferromagnetyczne docierają jedynie do dna garnka, a nie do jego zawartości, co znaczy, że w żaden sposób nie zmieniają składu potrawy. Na indukcję powinny jedynie uważać osoby z rozrusznikami serca i aparatami słuchowymi, ponieważ fale magnetyczne mogą zakłócać ich działanie. 

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Płyta indukcyjna Bosch Serie 6 PIE631FB1E
(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-indukcyjna-bosch-serie-6-pie631fb1e,48923)

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Aby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcja, najlepiej sprawdzić, jakie występują między nimi podobieństwa i różnice.

Technologia grzewcza

Zarówno płyty ceramiczne, jak i indukcyjne do działania wymagają podłączenia do prądu. Różnią się jednak samym sposobem wytwarzania ciepła do gotowania potraw. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, płyta ceramiczna ma pod powierzchnią umieszczone spiralki grzewcze lub lampy halogenowe, które wyznaczają zarazem wielkość pola grzejnego. Zaczynają one działać od razu po uruchomieniu płyty.

Z kolei zasada działania płyt indukcyjnych oparta jest nie na grzałkach, tylko na polu elektromagnetycznym. Pod powierzchnią płyty umieszczone są cewki indukcyjne, które wytwarzają zmienne pole magnetyczne. W jego wyniku powstają natomiast prądy wirowe, które przekazują wytworzoną energię do dna naczynia. 

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Płyta ceramiczna Whirlpool AKT 8210 LX
(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-elektryczna-whirlpool-akt-8210-lx,41070)

Wydajność 

Jeśli zastanawiacie się, co lepsze: płyta indukcyjna czy ceramiczna, zwróćcie uwagę na ich wydajność. W przypadku płyt indukcyjnych wydajność wynosi aż 90%. Natomiast płyty ceramiczne mają wydajność na poziomie do 60%. Najniższą wydajnością cechują się jednak płyty gazowe – wynosi ona mniej niż 50%.

Zużycie prądu

Na płycie indukcyjnej woda zagotuje się znacznie szybciej niż na ceramicznej – w zależności od wielkości garnkach woda może zacząć wrzeć już po 1-2 minutach. W przypadku płyt ceramicznych podgrzewanie naczynia trwa o wiele dłużej, a dłuższy czas nagrzewania zwiększa pobór prądy i koszty eksploatacji

Nawet jeśli zastosujemy się do zasad ekonomicznego gotowania, czyli będziemy gotować tylko tyle wody, ile potrzebujemy albo zawsze będziemy przykrywać garnek pokrywką, zużycie energii i tak będzie wyższe w przypadku płyty ceramicznej.

Bezpieczeństwo

Zarówno płyty indukcyjne, jak i ceramiczne wyposażone są w liczne funkcje bezpieczeństwa, np. wskaźniki opadania ciepła czy główne wyłączniki. Płyta indukcyjna jest jednak o wiele bezpieczniejsza w użytkowaniu, ponieważ zacznie nagrzewać się dopiero wtedy, gdy na jej polu ustawimy garnek lub patelnię. Poza tym dość szybko stygnie po zakończeniu gotowania, co może mieć istotne znacznie, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Jeśli chodzi natomiast o płytę ceramiczną, to nagrzewa się ona przez długi czas i równie długo stygnie. W rezultacie wzrasta ryzyko poparzenia się nawet po zakończeniu gotowania. Płyta ceramiczna z pewnością jest bezpieczniejsza od gazowej, ale nie od indukcji. 

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Design i komfort użytkowania

Pytanie, czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcja często pada ze względu na to, że oba urządzenia są do siebie niezwykle podobne. Mają jednolite, płaskie powierzchnie, najczęściej w kolorze czarnym i białym, które nie tylko elegancko się prezentują, ale również są łatwe do utrzymania w czystości. 

Czy płyta ceramiczna to to samo co elektryczna?

Płyty ceramiczne należą do płyt elektrycznych, ponieważ do działania wymagają podłączenia do prądu. Nie są jednak tymi samymi urządzeniami. A zatem czym się różni płyta ceramiczna od elektrycznej

Obie płyty można łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Płyta ceramiczna ma bowiem płaską, jednolitą powierzchnię, pod którą ukryte są spiralki grzewcze albo lampy halogenowe. Poza tym sterowana jest za pomocą przycisków dotykowych. Z kolei klasyczna płyta elektryczna zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej lub szlachetnej i ma wystające krążki grzewcze, wykonane z żeliwa. Do sterowania taką płytą służą natomiast cztery pokrętła – tak samo jak w przypadku płyty gazowej.

Czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna?

Płyta elektryczna Amica PEB6101R
(źródło: https://inlago.pl/produkt/plyta-elektryczna-peb6101r-27823,52912)

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, która płyta lepsza: ceramiczna czy indukcyjna? Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Obie płyty grzewcze mają bowiem pewne wady i zalety, dlatego o wyborze urządzenia będą najczęściej decydować osobiste preferencje. 

Dla kogo płyta ceramiczna?

Po płytę ceramiczną zazwyczaj sięgają osoby negatywnie nastawione do indukcji. Jednak taki rodzaj płyty będzie odpowiedni przede wszystkim dla osób z wszczepionymi rozrusznikami serca oraz aparatami słuchowymi. Płyta ceramiczna wybierana jest też przez osoby, które chcą korzystać z prądu jako źródła zasilania, ale nie mają odpowiedniej instalacji elektrycznej, która pozwoliłaby im na bezpieczne korzystanie z indukcji.

Do jakiej kuchni płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna sprawdzi się praktycznie w każdej kuchni, o ile na jej montaż pozwala istniejąca instalacja elektryczna. Indukcję wybierają osoby, którym zależy na szybkim, oszczędnym i przede wszystkim bezpiecznym gotowaniu.