690 680 960

Czwartkowy poranek z niezdrowym powietrzem w Lublinie

Lublin, Kraków, Trzebinia, Jelenia Góra, Kędzierzyn Koźle – to miasta, w których w chwili obecnej jest najgorsza jakość powietrza o poranku. Pomimo, iż okres zimowy za nami, problem lubelskiego smogu powraca.

Dwutlenek siarki, tlenek azotu, dwutlenek azotu, tlenki azotu, pył zawieszony PM10 i PM2.5 to w chwili obecnej składowe tego co znajduje się w lubelskim powietrzu i to w nadmiernej ilości. Niestety na tle kraju nadal nam daleko do czystego powietrza. W chwili obecnej m.in. Lublin, Kraków, Jelenia Góra, Kędzierzyn Koźle i Trzebinia to miasta z najgorszą jakością powietrza. Czwartkowy poranek przywitał nas powietrzem porównywalnych do tego, którym oddychają mieszkańcy Śląska.

Pomiary z ul. Obywatelskiej wskazują na osiągnięcie poziomu zanieczyszczeń określanego jako „niezdrowy”. Po części przyczyniają się do tego warunki atmosferyczne, pozwalające na akumulację zanieczyszczeń w powietrzu, ale także trwający nadal sezon grzewczy. Dzisiaj spokojnie można zrezygnować ze spacerów w centrum Lublina.

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Jakość powietrza możecie sprawdzać na bieżąco – tutaj

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. Tylko wyburzenie bloków na czechowie i powiększenie korytarza powietrznego górek czechowskich może nas ocalić !!

  2. Na zdjęciu powinny być kominy z domków w których dziady palą czym popadnie i trują… a nie rura wydechowa sugerująca, że to znów winni są kierowcy diesli.

  3. Badania powietrza na obywatelskiej niech sobie w buty wsadzą. Może jeszcze z kunickiego i gdzie tylko jest duża ilość starych kamienic i pieców w gęstej zabudowie. Te pomiary mają się nijak to jakości powietrza w całym Lublinie. Każdy chyba wie że na Lubartowskiej nie warto spacerować.

  4. Może zbiorowy pozew przeciwko włodarzom Lublina da im nieco do myślenia? Wystarczy w godzinach wczesno porannych wjechac na Kunickiego czy Nowy Świat, by zobaczyć czym i kto pali w „kopciuchu”. A straż wiejska ma to głęboko w …poważaniu – na odebranie telefonu każą sobie czekać po 10-15 minut niezaleznie od dnia czy godziny – tacy zajęci.

  5. TDI , EGR off , DPF off , SCR off , tuning on .

  6. niech zabudują jeszcze górki czechowskie/poligon, to dopiero jakość powietrza się poprawi… warto wtedy pamiętać że w stolicy podali władze miasta do sądu i wygrali… jak tylko w Lublinie spróbują zabudować będę pierwszy który poda ich do sądu, a podeprę się opinią jaka była wydana przed referendum dot. górek… czyli świadome trucie poprzez zmianę planu zagospodarowania.

  7. Trzeba koniecznie zabudować górki czechowskie.
    Przecież TBV zapewniało że wtedy jakość powietrza w Lublinie znacząco się poprawi!

  8. Nie wspomniano nawet o truciu nas z powietrza, chemtrails to dla większości teoria spiskowa. A jak wygląda nasze niebo w piękne bezchmurne dni?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli