Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czwartkowy poranek z niezdrowym powietrzem w Lublinie

Lublin, Kraków, Trzebinia, Jelenia Góra, Kędzierzyn Koźle – to miasta, w których w chwili obecnej jest najgorsza jakość powietrza o poranku. Pomimo, iż okres zimowy za nami, problem lubelskiego smogu powraca.

Dwutlenek siarki, tlenek azotu, dwutlenek azotu, tlenki azotu, pył zawieszony PM10 i PM2.5 to w chwili obecnej składowe tego co znajduje się w lubelskim powietrzu i to w nadmiernej ilości. Niestety na tle kraju nadal nam daleko do czystego powietrza. W chwili obecnej m.in. Lublin, Kraków, Jelenia Góra, Kędzierzyn Koźle i Trzebinia to miasta z najgorszą jakością powietrza. Czwartkowy poranek przywitał nas powietrzem porównywalnych do tego, którym oddychają mieszkańcy Śląska.

Pomiary z ul. Obywatelskiej wskazują na osiągnięcie poziomu zanieczyszczeń określanego jako „niezdrowy”. Po części przyczyniają się do tego warunki atmosferyczne, pozwalające na akumulację zanieczyszczeń w powietrzu, ale także trwający nadal sezon grzewczy. Dzisiaj spokojnie można zrezygnować ze spacerów w centrum Lublina.

Czwartkowy poranek z niezdrowym powietrzem w Lublinie

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Jakość powietrza możecie sprawdzać na bieżąco – tutaj

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. Tylko wyburzenie bloków na czechowie i powiększenie korytarza powietrznego górek czechowskich może nas ocalić !!

  2. Na zdjęciu powinny być kominy z domków w których dziady palą czym popadnie i trują… a nie rura wydechowa sugerująca, że to znów winni są kierowcy diesli.

  3. Badania powietrza na obywatelskiej niech sobie w buty wsadzą. Może jeszcze z kunickiego i gdzie tylko jest duża ilość starych kamienic i pieców w gęstej zabudowie. Te pomiary mają się nijak to jakości powietrza w całym Lublinie. Każdy chyba wie że na Lubartowskiej nie warto spacerować.

  4. Może zbiorowy pozew przeciwko włodarzom Lublina da im nieco do myślenia? Wystarczy w godzinach wczesno porannych wjechac na Kunickiego czy Nowy Świat, by zobaczyć czym i kto pali w „kopciuchu”. A straż wiejska ma to głęboko w …poważaniu – na odebranie telefonu każą sobie czekać po 10-15 minut niezaleznie od dnia czy godziny – tacy zajęci.

  5. TDI , EGR off , DPF off , SCR off , tuning on .

  6. niech zabudują jeszcze górki czechowskie/poligon, to dopiero jakość powietrza się poprawi… warto wtedy pamiętać że w stolicy podali władze miasta do sądu i wygrali… jak tylko w Lublinie spróbują zabudować będę pierwszy który poda ich do sądu, a podeprę się opinią jaka była wydana przed referendum dot. górek… czyli świadome trucie poprzez zmianę planu zagospodarowania.

  7. Trzeba koniecznie zabudować górki czechowskie.
    Przecież TBV zapewniało że wtedy jakość powietrza w Lublinie znacząco się poprawi!

  8. Nie wspomniano nawet o truciu nas z powietrza, chemtrails to dla większości teoria spiskowa. A jak wygląda nasze niebo w piękne bezchmurne dni?

Z kraju