690 680 960

Co można kolekcjonować? To oczywiste – maski przeciwgazowe

Podczas Weekendu Modelarskiego w Galerii Olimp spotkaliśmy Adama Mazura, którego pasją jest kolekcjonowanie masek przeciwgazowych i wszystkiego co z nimi związane. Opowiedział nam o swoich zainteresowaniach oraz zaprezentował niebagatelny zbiór masek. To trzecia co do wielkości taka kolekcja w Polsce. Jest w niej maska z początków XX wieku oraz trochę młodsze okazy.

Jak to wszystko się zaczęło?

-Zbieraniem masek zająłem się przypadkowo. Gdy zapisywałem się do drużyny harcerskiej wymogiem było posiadanie maski przeciwgazowej. Wybór padł na najzwyklejszego, wszystkim znanego słonia. W drużynie zainteresowałem się katastrofą w Czarnobylu, a gdy zobaczyłem maski innych druhów uznałem, że jest to dobry pomysł na niespotykaną kolekcję – Adam Mazur rozpoczyna opowieść o początkach swojego hobby.

Skąd biorą się kolejne maski przeciwgazowe w Twoich zbiorach?

-Powoli skupowałem kolejne eksponaty. Inwentarz z każdym miesiącem się powiększał, 5, 8, 10, 15 masek i więcej. Kolekcja największy rozkwit miała w ciągu ostatniego roku. Po pięciu latach zbiór liczy dokładnie 35 masek, dwa aparaty oddechowe (trzeci pojawi się niebawem) jeden z nich jest nabity powietrzem a drugi tlenem, oba są sprawne, kilka rodzajów pochłaniaczy, trzy rodzaje kombinezonów przeciwchemicznych, urządzenia do pomiaru skażeń i promieniowania, gaśnice wycofane z użytku, książki o tematyce pożarniczej i obrony cywilnej – wylicza Adam.

Co robić z takim zbiorem?

-Kolekcja wystawiana jest podczas różnych imprez na terenie Lublina i okolic, pikników i dni otwartych organizowanych w mojej szkole. Informacje na temat możliwości zobaczenia kolekcji w Zespole Szkół nr 10 w Lublinie będą dostępne na stronie szkoły http://www.zs10.lublin.pl/, najbliższa tego typu impreza to Piknik Mikołajkowy na początku grudnia. Jeżeli ktoś ma niepotrzebny sprzęt, który nadaje się do mojej kolekcji, lub jest organizatorem jakiejś imprezy i chce żebym wystawił na niej swój zbiór to proszę o kontakt na maila: [email protected] – namawia kolekcjoner.

Jeżeli macie niepotrzebne maski przeciwgazowe, elementy masek lub cokolwiek co jest związane z pasją Adama Mazura możecie pisać do niego na maila lub za naszym pośrednictwem skontaktować się z nim np. w celu przekazania „okazów” do kolekcji.

2013-11-18 18:38:37
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin