690 680 960

Ciekawostki przemytnicze kwietnia (zdjęcia)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podsumowali miniony miesiąc na granicy pod kątem przemytu. Oprócz nielegalnych papierosów, funkcjonariusze ujawnili m.i.n numizmaty, podrabianą odzież, tytoń do fajki wodnej oraz leki.

Przemyt papierosów

Tylko w kwietniu funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego udaremnili przemyt ponad 247 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,5 mln zł.

Część kontrabandy funkcjonariusze ujawnili kontrolując pociągi przekraczające granice Polski z Ukrainą i Białorusią. Dla przykładu, podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski, funkcjonariusze Oddziału Celnego z Terespola wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali 1440 paczek papierosów, które owinięte w czarną folię „podróżowały” ukryte w podwoziach pięciu wagonów składu.

Nielegalne papierosy mundurowi ujawniali też w autokarach oraz samochodach ciężarowych i osobowych.

W wyniku zaledwie pięciu kontroli funkcjonariusze podczas działań wykonywanych na przejściach granicznych w Dorohusku i Zosinie, zatrzymali łącznie 6272 paczki papierosów. W trzech przypadkach kontrabanda „jechała” autokarami ukryta w przerobionej podłodze, dachu lub ścianie za toaletą.

Z kolei kontrola jednego z autokarów przekraczających granicę w Terespolu zakończyła się wykryciem 1020 paczek nielegalnych papierosów. Tym razem ukryte były one w kokpicie pojazdu, a do próby przemytu przyznał się kierowca auta.

Tytoń do fajki wodnej

43-letni obywatel Azerbejdżanu, przekraczający granicę w Hrebennem, próbował wwieźć do Polski prawie 130 kg tytoniu do fajki wodnej. Towar ukrył w zbiorniku, kołach jezdnych oraz kole zapasowym osobowego renault. Kontrabanda oraz pojazd zostały zatrzymane.

Przemyt tytoniu do fajki wodnej udaremnili również funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Towar, 12 kg, ujawnili w bagażu 56-letniej kobiety podróżującej samochodem osobowym marki Peugeot.

Numizmaty

W Hrebennem funkcjonariusze natrafili na kolekcję 191 monet oraz 6 banknotów. 20-letni obywatel Ukrainy nie dopełnił obowiązku zgłoszenia numizmatów, które wwoził do Polski ukryte pod odzieżą wierzchnią. Wśród monet przeważały kopiejki o różnych nominałach, niektóre z 1924 roku. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Ujawnione przedmioty trafiły zaś do magazynu służby celno-skarbowej.

Markowe podróbki

Funkcjonariusze KAS z Dorohuska zatrzymali 120 par skarpet oraz 63 sztuki okularów przeciwsłonecznych najprawdopodobniej z podrabianymi znakami światowych firm. Skarpety próbowali przemycić czterej mężczyźni podróżujący osobowym oplem. Z kolei okulary funkcjonariusze ujawnili w jednym z bagaży znajdujących w autokarze marki Neoplan. Kierowca autokaru zeznał, że bagaż otrzymał od nieznajomej osoby z prośbą o przewiezienie do Warszawy, za co otrzymał 80 hrywien.

Inne ciekawe ujawnienia

39-letni obywatel naszego kraju próbował wwieźć do Polski hurtowe ilości sterydów. Mężczyzna wiózł w sumie 450 tabletek oraz 4 ampułki specyfiku wykorzystywanego m.in. w leczeniu ran i oparzeń. 31 dysków komputerowych wiozła z kolei 64-letnia obywatelka Ukrainy. Jej krajan zaś przemycał 6 kg złomu miedzi. Ujawnienia miały miejsce w Hrebennem.

(fot. KAS)

2 komentarze

  1. O łał jajaj

  2. Przemyt miedzi? 6 kg miedzi to w najlepszym wypadku 120 PLN/

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska