Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm: Przyjemne i pożyteczne w jednym

W Chełmie grupa młodych ludzi interesująca się przeszłością Polski postanowiła namalować mural ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł na namalowanie muralu narodził się wśród Młodych Patriotów sporo wcześniej, gdyż już w ubiegłym roku. Znaleziono odpowiednie miejsce, na którym miał się on znaleźć, jednak na jego umieszczenie nie zgodził się właściciel budynku. Więc wraz z nastaniem tegorocznej wiosny powrócili do pomysłu i rozpoczęli poszukiwania nowego miejsca. Jednocześnie młodzi ludzie postanowili sami zdobyć fundusze potrzebne na wykonanie dzieła.

Jako miejsce wybrana została ściana na jednym z garaży tuż przy drodze wylotowej w kierunku Krasnegostawu. Właściciel po zapoznaniu się z projektem nie protestował więc prace mogły się rozpocząć. Z funduszy własnych oraz zbiórek przeprowadzonych wśród znajomych na osiedlu zostały zakupione farby oraz cały niezbędny sprzęt. Własnymi siłami przez blisko tydzień od podstaw powstało piękne malowidło przedstawiające postacie żołnierzy w marszu, nad którymi czuwa biały orzeł z rozpiętymi skrzydłami.

Po jego ukończeniu rozpoczęli kolejny projekt. Na sąsiedniej ścianie postanowili uczcić pamięć Narodowych Sił Zbrojnych. – Wybraliśmy właśnie tą formację ponieważ uważamy, że jej wkład w walkę z okupantem niemieckim oraz komunistycznym był ogromny a ofiarność dowódców i żołnierzy nie do przecenienia. Żadna inna podobna organizacja nie była tak zaciekle zwalczana jak NSZ. Już sama nazwa „Narodowe” i zdecydowana postawa anty komunistyczna jej członków wzbudzały w komunistach ogromną nienawiść. W związku z tym uznaliśmy, że poza ogólnym muralem poświęconym Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego, formacji zbrojnej NSZ należy się dodatkowy wzór-tłumaczą wybór Młodzi Patrioci.

Mural znajduje się na ścianie chełmskiego garażu zlokalizowanego tuż przy skrzyżowaniu ulic Szarych Szeregów i Zawadówka, jest to droga wylotowa w kierunku Krasnegostawu.
null

Komentarze wyłączone