Chełm: Przyjemne i pożyteczne w jednym

W Chełmie grupa młodych ludzi interesująca się przeszłością Polski postanowiła namalować mural ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł na namalowanie muralu narodził się wśród Młodych Patriotów sporo wcześniej, gdyż już w ubiegłym roku. Znaleziono odpowiednie miejsce, na którym miał się on znaleźć, jednak na jego umieszczenie nie zgodził się właściciel budynku. Więc wraz z nastaniem tegorocznej wiosny powrócili do pomysłu i rozpoczęli poszukiwania nowego miejsca. Jednocześnie młodzi ludzie postanowili sami zdobyć fundusze potrzebne na wykonanie dzieła.

Jako miejsce wybrana została ściana na jednym z garaży tuż przy drodze wylotowej w kierunku Krasnegostawu. Właściciel po zapoznaniu się z projektem nie protestował więc prace mogły się rozpocząć. Z funduszy własnych oraz zbiórek przeprowadzonych wśród znajomych na osiedlu zostały zakupione farby oraz cały niezbędny sprzęt. Własnymi siłami przez blisko tydzień od podstaw powstało piękne malowidło przedstawiające postacie żołnierzy w marszu, nad którymi czuwa biały orzeł z rozpiętymi skrzydłami.

Po jego ukończeniu rozpoczęli kolejny projekt. Na sąsiedniej ścianie postanowili uczcić pamięć Narodowych Sił Zbrojnych. – Wybraliśmy właśnie tą formację ponieważ uważamy, że jej wkład w walkę z okupantem niemieckim oraz komunistycznym był ogromny a ofiarność dowódców i żołnierzy nie do przecenienia. Żadna inna podobna organizacja nie była tak zaciekle zwalczana jak NSZ. Już sama nazwa „Narodowe” i zdecydowana postawa anty komunistyczna jej członków wzbudzały w komunistach ogromną nienawiść. W związku z tym uznaliśmy, że poza ogólnym muralem poświęconym Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego, formacji zbrojnej NSZ należy się dodatkowy wzór-tłumaczą wybór Młodzi Patrioci.

Mural znajduje się na ścianie chełmskiego garażu zlokalizowanego tuż przy skrzyżowaniu ulic Szarych Szeregów i Zawadówka, jest to droga wylotowa w kierunku Krasnegostawu.
null

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8144zł -0.17%
  • GBP 5.2411zł 0.03%
  • EUR 4.533zł -0.18%
  • CHF 4.1222zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja