Chełm: Przyjemne i pożyteczne w jednym

W Chełmie grupa młodych ludzi interesująca się przeszłością Polski postanowiła namalować mural ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Pomysł na namalowanie muralu narodził się wśród Młodych Patriotów sporo wcześniej, gdyż już w ubiegłym roku. Znaleziono odpowiednie miejsce, na którym miał się on znaleźć, jednak na jego umieszczenie nie zgodził się właściciel budynku. Więc wraz z nastaniem tegorocznej wiosny powrócili do pomysłu i rozpoczęli poszukiwania nowego miejsca. Jednocześnie młodzi ludzie postanowili sami zdobyć fundusze potrzebne na wykonanie dzieła.

Jako miejsce wybrana została ściana na jednym z garaży tuż przy drodze wylotowej w kierunku Krasnegostawu. Właściciel po zapoznaniu się z projektem nie protestował więc prace mogły się rozpocząć. Z funduszy własnych oraz zbiórek przeprowadzonych wśród znajomych na osiedlu zostały zakupione farby oraz cały niezbędny sprzęt. Własnymi siłami przez blisko tydzień od podstaw powstało piękne malowidło przedstawiające postacie żołnierzy w marszu, nad którymi czuwa biały orzeł z rozpiętymi skrzydłami.

Po jego ukończeniu rozpoczęli kolejny projekt. Na sąsiedniej ścianie postanowili uczcić pamięć Narodowych Sił Zbrojnych. – Wybraliśmy właśnie tą formację ponieważ uważamy, że jej wkład w walkę z okupantem niemieckim oraz komunistycznym był ogromny a ofiarność dowódców i żołnierzy nie do przecenienia. Żadna inna podobna organizacja nie była tak zaciekle zwalczana jak NSZ. Już sama nazwa „Narodowe” i zdecydowana postawa anty komunistyczna jej członków wzbudzały w komunistach ogromną nienawiść. W związku z tym uznaliśmy, że poza ogólnym muralem poświęconym Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego, formacji zbrojnej NSZ należy się dodatkowy wzór-tłumaczą wybór Młodzi Patrioci.

Mural znajduje się na ścianie chełmskiego garażu zlokalizowanego tuż przy skrzyżowaniu ulic Szarych Szeregów i Zawadówka, jest to droga wylotowa w kierunku Krasnegostawu.
null

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online