Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą go uznać za ojca nie swojego dziecka oraz znieważenie policjanta na służbie. Adwokat radzi naszym czytelnikom

Publikujemy kolejny materiał poruszający często skomplikowane i nie do końca zrozumiałe aspekty dotyczące życia codziennego. Nasi czytelnicy poprosili bowiem o wyjaśnienie kolejnych kwestii z których rozwikłaniem trudno jest im sobie poradzić. Przedstawiamy odpowiedzi przygotowane przez jednego z lubelskich adwokatów.

Nie ustaje zainteresowanie czytelników materiałami związanymi z pomocą prawną w sprawach, które mogą spotkać każdego z nas. Często są one tak zawiłe i skomplikowane, że bez porad specjalistów trudno rozwikłać wiele nawet podstawowych kwestii. Tym razem nasi czytelnicy prosili o wyjaśnienie kolejnych zagadnień, z którymi nie mogą sobie poradzić. Po raz kolejny pomocny okazał się adwokat Łukasz Lecyk z Kancelarii Adwokackiej przy ul. Chmielnej 13/6 w Lublinie, który specjalizuje się w tego typu sprawach.

Pan Marcin* zwrócił się do nas z problemem związanym z dzieckiem, które po rozwodzie urodziła jego była małżonka. Choć jest pewien, że nie jest jego ojcem, otrzymał niedawno informację, iż może zostać za niego uznany. Chce wiedzieć co ma zrobić aby z wybrnąć z tej sytuacji oraz jak ma uniknąć płacenia alimentów na
nieswoje dziecko.

Zgodnie z przepisem art. 62 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Teoretycznie więc możliwa jest następująca sytuacja. Małżonkowie rozwodzą się. Rozwódka zaczyna współżyć fizycznie z innym mężczyzną od razu po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Zachodzi w ciążę. Dziecko rodzi się przed upływem trzystu dni od dnia ustania małżeństwa gdyż 9 miesięcy to raptem ok. 270 dni.

– Kto jest wtedy ojcem dziecka? Zgodnie z ww. przepisem domniemywa się, że były mąż. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić? Jedyne wyjście to złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Pamiętać należy, że termin do złożenia takiego pozwu to jedynie 6 miesięcy – dla matki, licząc od dnia porodu, dla ojca – od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka. Jeżeli wskazane osoby nie złożą pozwu w terminie, jedyną osobą, która może zrobić staje się prokurator. Prokurator robi to rzadko i w sytuacjach nie budzących wątpliwości – wyjaśnia adwokat Łukasz Lecyk.

Kolejne pytanie od anonimowego czytelnika związane jest z kosztami sądowymi. w tym przypadku strony chcą zawrzeć ugodę sądową w sprawie o alimenty. Czytelnika interesuje, kto będzie ponosił koszty postępowania, w tym koszty wynajęcia adwokata?

Zgodnie z przepisem art. 104 kodeksu postępowania cywilnego, koszty procesu, w którym zawarto ugodę, np. w sprawie o alimenty, znosi się wzajemnie, jeżeli strony nie postanowiły inaczej. Także koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd i zakończonej ugodą znosi się wzajemnie, jeżeli strony nie postanowiły inaczej. Co to oznacza, że „koszty wzajemnie się znoszą”? To oznacza, że nikt nikomu nic nie zwraca, a strony samodzielnie ponoszą koszty postępowania związanie ze swym udziałem w sprawie w tym np. kosztem ustanowienia adwokata.

Kolejny z naszych czytelników lekko rzecz ujmując narozrabiał. Został poinformowany, że najprawdopodobniej usłyszy zarzut znieważenia policjanta na służbie. Nie zgadza się z tym i chce wiedzieć, w jakie zachowanie zostanie uznane za zniewagę oraz co grozi za znieważenie policjanta na służbie.

Znieważenie polega na uwłaczaniu czci drugiego człowieka przez okazywanie mu pogardy, ubliżanie, obraźliwe zachowanie w stosunku do niego. Chodzi o naruszenie godności człowieka. Istotą znieważenia jest okazanie pogardy, która głębiej wyraża ujemny stosunek do wartości jaką reprezentuje człowiek niż lekceważenie (tak: W. Kulesza, Zniesławienie i zniewaga. Ochrona czci i godności osobistej człowieka w polskim prawie karnym – zagadnienia podstawowe, Warszawa 1984, s. 174). Zniewaga policjanta. Co za to grozi? Zgodnie z przepisem art. 226 kodeksu karnego, kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

*Imiona czytelników zostały zmienione.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. „Teoretycznie więc możliwa jest następująca sytuacja. Małżonkowie rozwodzą się. Rozwódka zaczyna współżyć fizycznie z innym mężczyzną od razu po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Zachodzi w ciążę. Dziecko rodzi się przed upływem trzystu dni od dnia ustania małżeństwa gdyż 9 miesięcy to raptem ok. 270 dni.” – wiem, że to zupełnie nieprawdopodobna sytuacja, bo Polki jak wiadomo nie są zdolne do zdrady małżeńskiej, ale może się też zdarzyć (czysto teoretycznie, się wie), że małżonka nie czeka na rozwód, tylko przyprawia rogi prawowitemu małżonkowi. Dziecko się rodzi, ojcostwo z automatu i frajer łoży na bękarta przez 18+ lat.

    • jak się uczy, to 26 lat…ale widać, ze ten co ustanowił to prawo…nie za bardzo się uczył…. nie miał pojęcia ile czasu trwa ciąża u człowieka…

      • chociaż spotkałam sie z taką sytuacją, ze była małżonka mojego kolegi chciała go podać za ojca dziecka…po tym jak sie nie widzieli przez 2 lata od rozwodu…słonica czy co???

  2. Są sytuacje, że ojciec, nie jest ojcem żadnego dziecka w małżeństwie, nawet o tym nie wiedząc. Po szczęśliwych latach, prawda rodzi tragedie.

    • Szacuje się, że 10% dzieci ma za prawnego ojca delikwenta, który biologicznie nim nie jest i o tym nie wie. Badania DNA potwierdzające (albo wręcz przeciwnie) ojcostwo powinny być przeprowadzane z automatu tuż po narodzinach każdego dziecka. No chyba, że matka nie jest w stanie wskazać, kto ją zapłodnił. Jeżeli kobieta wskaże za ojca mężczyznę, który okaże się nim nie być, powinna odpowiadać karnie za próbę wyłudzenia.

Z kraju