Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ceny gazu w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Oznacza to wzrost cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych o 54%.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że wkrótce odbiorcy zobaczą na swoich rachunkach znaczne podwyżki.

Od początku 2021 r. obserwowany jest znaczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Europie. Dla przedsiębiorstw zajmujących się jego sprzedażą na rynku detalicznym przekłada się to na wzrost kosztów pozyskania tego paliwa, co oznacza wzrost cen gazu po jakich oferowany jest gaz odbiorcom. Właśnie utrzymujący się wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD, jest głównym powodem wzrostu cen dla odbiorców indywidualnych.

W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw.

Od stycznia ok. 9 złotych więcej na rachunkach „kuchenkowiczów”

Na całkowity koszt rachunku za gaz płaconego przez odbiorców w gospodarstwach domowych składają się: koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (które są zawarte w taryfie PGNiG OD) oraz koszty dystrybucji gazu (transportu). Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców używających gazu na potrzeby gospodarstw domowych), jak i usługi jego dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców).

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD ponoszą opłaty za dystrybucję najczęściej – ze względu na skalę działania firmy – według taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). 17 grudnia br. Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez PSG na 2022 r. Wzrost opłat dystrybucyjnych w wyniku wprowadzenia tej taryfy dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio 3,6 proc.

Wobec zmian obu taryf płatności kompleksowe (łącznie za gaz i jego dostawę) dla odbiorców korzystających z usług PGNiG OD i PSG będą przedstawiały się następująco.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.).

Ceny gazu w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

(fot. pixabay.com, URE, źródło URE)

58 komentarzy

 1. Ciekawe co było w moim komentarzu takiego złego, że „spadł”.
  Stwierdzenie, że tępy suweren łyknie jak pelikan?

  • Cieee chorobaaaa !!!

   Kubo, nie tylko Ciebie redakcja nie lubi… i mnie kilkakrotnie system nie chciał przyjąć komentarzy mimo, że nawet jednym słowem nie naruszały regulaminu.
   Domniemam, że piszący nie pasuje redakcji, albo treść jest niewygodna komuś z redakcji..

 2. Carlo Strasburgier

  Jak to powiedział złotousty Donald w ostatnim wywiadzie: „Polska wynegocjowała niekorzystny dla siebie pakiet klimatyczny”. Zapomniał tylko dodać, że to nie Polska, a jego rząd wynegocjował ów pakiet.

  • Tak powiedzieli w [***]?

  • A on i jego rząd pracowali dla tej drugiej strony. Od razu mówię, teraz to samo tylko udają patriotów, a nie nowoczesnych. Banustan pod niemiecko-żydowskim zarządem powierniczym.

  • Jakbyś nie wiedział to dzięki PiS-owi zmieniono rozliczanie z Rosją za gaz i teraz płacimy więcej.

 3. wszystkie porazki pisu to wina tuska
  jakim trzba być naiwnym żeby w to wierzyć?

 4. A od kiedy zwykły Kowalski płaci rachunki „netto”?

 5. ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. dawno już nie powinno być śladu po tym co wymyślił ten złodziejski ETS

 7. Ten od kota przeliczył że tarcza na gaz vat z 23 na 8 to zbyt wielki koszt i doj…ł bonusa Narodowi 58 %. Nasi zaoceanowi psijaciele mają Polaków w d… Po ch… był gazoport ? Nasz węgiel od lipca pracowicie hamowano sprzedaż Polakom i cena wzrosła o 100 %. Super rzond.

 8. Za to co podpisała Kopacz i wynegocjował w Unii ryży przywódca z PO, to powinni stanąć przed trybunałem, albo najlepiej przed sądem polowym, bo ich „wolne sądy” jak każdy wie rządzą się własnymi prawami.
  Jak widać sprzedali siebie i nas za grosze, ale najgorsze jest to, że są jeszcze tacy co im we wszystkie durnoty i chore obietnice ślepo wierzą.

 9. to tak ciężko podać ile będzie kosztował m3 gazu !!!!!!!!!!!!!…. i ile przesyłowa stała w danej grupie ???? wtedy każdy dobie sam obliczy, bo nie każdy tyle samo m3 zużywa…
  ja wiem, że większość czytających to nie potrafi korzystać z mózgu…jale nawet dla tych paru osób można podać wyczerpujące informacje???!!!!

Z kraju

Sport