Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Celnicy zatrzymali kilkanaście ton odpadów z Ukrainy

Odpady, których przewóz podlega monitorowaniu, zatrzymali celnicy z Chełma. Nielegalny towar jechał z Ukrainy, w Polsce miał zostać dopuszczony do obrotu.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali ładunek 13 ton odpadów z włókien syntetycznych, które wwieziono na teren naszego kraju z Ukrainy. Według dokumentów, przedstawionych przez przedsiębiorcę z terenu Wielkopolski, towar miał zostać dopuszczony do obrotu w Oddziale Celnym w Chełmie a następnie trafić na Litwę. Załączone do przesyłki dokumenty wzbudziły jednak podejrzenia funkcjonariuszy.

Mundurowi podejrzewali, że mogą mieć do czynienia z nielegalnym przemieszczaniem odpadów. O opinię poprosili Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Ten potwierdził że są to odpady z tzw. „listy zielonej”, których przewóz podlega monitorowaniu.

– Na podstawie przepisów unijnych przesyłce powinien towarzyszyć dokument informacyjny, który w tym wypadku został wystawiony nieprawidłowo. Dodatkowo zgodnie z przepisami krajowymi odbiorca towaru powinien legitymować się odpowiednim zezwoleniem w zakresie gospodarowania odpadami, które wydaje marszałek województwa. Szkopuł w tym, że w tym przypadku takie zezwolenie nie zostało wydane – tłumaczy Marta Szpakowska z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Funkcjonariusze przekazali sprawę do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który potwierdził zasadność zatrzymania towaru i wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie nielegalnego przywozu odpadów do Polski. Importerowi może grozić bardzo wysoka kara finansowa.

51

(fot. nadesłane)
2017-07-10 17:24:02

2 komentarze

  1. to teraz niech jeszcze zatrzymają te odpady co idą z zza zachodniej granicy i tego nikt nie kontroluje 🙁

  2. kiedy przestaniemy wpuszczać do naszego kraju ukraińskie śmieci?

Wiadomości z info112