Były prokurator oraz pełnomocnicy spółek zatrzymani w akcji CBA. Wśród nich są mieszkańcy Lublina

Wyprowadzanie pieniędzy oraz działanie na szkodę spółek zarzuca prokuratura ośmiu osobom zatrzymanym w ostatnich dniach w kilku miastach Polski. Dwoje z nich pochodzi z Lublina.

Czynności w sprawie przekroczenia uprawnień poprzez wyprowadzanie pieniędzy z masy upadłości i działanie na szkodę upadłych spółek prowadzi Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Z ustaleń śledczych wynika, że wśród poszkodowanych są. min. właściciel centrum hotelowo-konferencyjnego, spółka napraw infrastruktury kolejowej, spółdzielnia mieszkaniowa, firma budowlana modernizująca publiczne szpitale, drukarnia oraz duża hurtownia papiernicza.

Wyprowadzane z masy upadłości pieniądze były prane przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych. Podejrzani uslyszeli zarzuty korupcyjne. Jednym ze zbadanych wcześniej wątków w śledztwie jest niekorzystna, powodująca szkodę w wielkich rozmiarach, sprzedaż centrum hotelowo-konferencyjnego w Warszawie.

-Syndyk powinien działać tak, aby optymalnie wykorzystać majątek upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli. Tak się tutaj nie stało. Wartość przedsiębiorstwa wynosiła co najmniej 31 mln 153 tys. zł, a syndyk doprowadził do jego sprzedaży za mniej niż jedną trzecią tej kwoty – za 9 mln 351 tys. zł. Straty tego konsorcjum wyniosły ponad 21 mln 800 tys. zł. Funkcjonariusze z warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w kwietniu ub.r. osoby zamieszane w sprawę m.in. syndyka Tomasza S.- wyjaśnia prokurator Jerzy Ziarkiewicz.

Już na początku śledczy zaznaczali, że sprawa jest rozwojowa, więc w ostatnich dniach dokonano kolejnych zatrzymań. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie wkroczyli do firm i mieszkań na terenie Warszawy i jej okolic, Gdańska, Lublina i Krakowa. Zatrzymano osiem osób, w tym dwie Lublinie. Jak zapowiada prokuratura, zostaną im przedstawione m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia, przestępstw skarbowych, nadużycia uprawnień, działania na szkodę upadłych spółek, uczynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu oraz fałszerstwa.

Wśród zatrzymanych jest były prokurator, obecnie radca prawny oraz osoby zarządzające spółkami używanymi do wyprowadzenia pieniędzy z mas upadłości. Z ustaleń wynika, że co najmniej 28 mln 600 tys. złotych zostało wyłudzonych przez syndyka i grupę działającą na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej. Podstawą ich działania były fikcyjne umowy i opłacane faktury na nigdy nierealizowane usługi.

2018-06-21 12:30:51
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Niech zgadnę. Dobrowolne poddanie się każe roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata.

  • wyższa kasta sędziowsko prokuratorska czuje się bezkarna i nie pozwoli by im „zabrać demokracje”

 2. Juź oni znają paragrafy które im zwrócą wolność

 3. Ręce poucinać złodziejom brawo CBA

 4. No sprawa na pewno nie krócej niż 8 lat będzie prowadzona,następne nie krócej niż 10 lat w tzw.nie zawisłym sądzie i kolejne lata związane z apelacją i kasacją.Może w tych dwóch przypadkach pomyliłem się plus minus 1 rok.

 5. Polskojęzyczny żydmiar niesprawiedliwości

  Już widzę te „wyroki” i sprawiedliwość wymierzoną przez żydmiar niesprawiedliwości.

 6. Gdzieśkolwiek, jestem

  Były prokurator…
  Czy przysłowie: „Nosił wilk razy kilka, aż poniosą i wilka” jest adekwatne do sprawy?

 7. Było by jak by jakieś „kuku” z tego tytułu otrzymał a nie tylko trzepnięcie po łapkach . Szkoda tylko roboty i czasu panów z CBA

 8. brawo CBA, wiadomo że się wywiną ale jest nagłośnione i troszku wyskoczą z kasy. Zarobią prawnicy, ,, stołkowi,, którzy pomogą może nawet skarb państwa czyli społeczeństwo ( pewnie niewiele ). Cieszę się że to rozkradanie kraju powoli się ujawnia bo kiedyś byśmy na ten temat nic nie usłyszeli, największe afery wciąż nieruszone.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności
Rajd Tylko dla Zuchwałych: Coś dla miłośników motoryzacji ale i starego, dobrego bluesa.