Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Brytyjskie wojska inżynieryjne będą wspierać polskich żołnierzy na granicy (wideo, zdjęcia)

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. W tej sprawie w miniony czwartek odbyło się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, na którym omówiono szczegóły tej współpracy.

Ministerstwa Obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii przeprowadziły w czwartek 18 listopada konsultacje bilateralne dotyczące dalszego rozwoju współpracy obronnej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zbrojeniowych. W wyniku konsultacji strony podpisały „Oświadczenie Intencyjne” (Statement of Intent) w sprawie współpracy dotyczącej dziedziny rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej w ramach programu NAREW.

– Ta deklaracja intencji jest tylko jednym z etapów naszej bardzo bliskiej współpracy. Chciałbym podziękować za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania jakie stoją przed nami, a tym wyzwaniem niewątpliwie jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy – powiedział Mariusz Błaszczak, po zakończeniu konsultacji bilateralnych z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallacem.

Szef MON podziękował stronie brytyjskiej za współpracę. Wyraził nadzieję, że kompania żołnierzy brytyjskich jeszcze w tym miesiącu rozpocznie służbę razem z żołnierzami polskimi. Zadaniem żołnierzy brytyjskich będzie reperowanie tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych.

– Chciałbym podkreślić, że polska granica jest szczelna i będzie szczelna. Nikt, kto będzie próbował nielegalnie przejść przez granicę, nie będzie mógł tego uczynić, mimo starań reżimu Łukaszenki, mimo ataków hybrydowych, zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić również ze wsparciem żołnierzy brytyjskich – powiedział minister.

W trakcie spotkania podpisana została deklaracja o współpracy.

– Bardzo się cieszę też z podpisanej deklaracji, która otwiera drogę do realizacji programu „Narew”, a więc programu obrony przeciwlotniczej przy wykorzystaniu pocisków CAMM. Inspektorat uzbrojenia zarekomendował właśnie, aby w pierwszej kolejności rozpatrywać taką ofertę, która została złożona przez Wielką Brytanię. Mam nadzieję, że szybko będą postępować dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i umów wykonawczych – poinformował w czasie spotkania minister M. Błaszczak.

Minister zaznaczył, że w ramach polsko-brytyjskiej współpracy zbrojeniowej Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował brytyjską ofertę efektora CAMM jako rakiety pierwszego wyboru w obszarze obrony powietrznej w ramach programu „Narew”.

– Cieszę się, że mogę być tutaj i widzieć na własne oczy jak ta bliska współpraca się materializuje. (…) Jeżeli chodzi o sytuację na polsko-białoruskiej granicy jest to świadoma próba zdestabilizowania nie tylko Polski, nie tylko Łotwy i krajów sąsiadujących, ale też całej Europy po to, aby po prostu całą Europę osłabić. Najlepszy sposób, aby odpowiedzieć na to, to przede wszystkim współpracować ze sobą ramię w ramię, nie tylko w ramach NATO, ale po prostu jako dobrzy przyjaciele i partnerzy. Zdecydowanie nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniła się jeszcze bardziej i apelujemy do Aleksandra Łukaszenki, aby zaprzestał tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broń – powiedział sekretarz Wallace.

(fot. wideo MON, źródło MON)

7 komentarzy

 1. To WOT już sobie nie radzi ,i wy macie czelność zakładać jakąś grupę Honor szukającą hejtujacych Was? Jak ma być dobrze jak nie wywiązujecie się z zadań powierzonych.

 2. Ula, lala la, brytyjczyk będzie u Polaka pracować…

  coś zbyt dużo tych „zbiegów” okoliczności,:
  – Makrela wykonuje telefon i zabawa w chuligaństwo się kończy, części wraca skąd przybyła + obiecane strajki w Mińsku przeciw Łukaszence,
  – GB oferuje pomoc (podobnie jak z przed II WŚ, ale spoko tym razem mamy 10)
  – wycofanie emigrantów z pod granicy,
  – „posprzątanie przejścia granicznego”, chęć ponownego otwarcia przejścia w Kuźnicy przez Łukaszenkę,
  – Nord Stream gotowy do otwarcia,
  – covid – podobne statystyki jak na początku, ale rząd jakoś nie wprowadza lock downu jak ostatnio (chyba prze mecze eliminacyjne MŚ ^^),
  – cena ropy na rynku światowym leci w dół – orlen milczy- może do tych 6zl/l nam zejdą, co by łatwiej było liczyć,

  Polska:
  – podniesienie kosztów rozwodów (p. Ziobro – dla mnie podejrzany kolo),
  – „Jeżeli nie uregulujemy rynku lombardów, nastaną złote czasy wyzysku i lichwy dla firm udzielających pożyczek pod zastaw” – dalej szukamy kasy,
  – „Prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że koncert odbędzie się w jednej z baz wojskowych Wojska Polskiego na wschód od Wisły” ufff już myślałem że p.Zenek nie będzie miał angażu , i co najważniejsze aby p. Kurski mszę zwołał za obronę granic, ale razem z rodziną tą pierwszą ofc
  ^^.
  Jak dla mnie to: nie mogę se wymarzyć lepszego państwa

 3. Nasi prwnie by sami sobie poradzili. Jednak to inteligentne posunięcie ponieważ kończy się stan wyjątkowy i goście będą mieli okazję zobaczyć jaką mamy durną opozycję bo zapewne takich jachirek się najedzie

 4. A gdzie szwabskie wojsko.

  • Nie wywołuj wilka z lasu, bo znowu zostaną na kilka lat… i wyrwą złotego zęba Twojemu staremu…

 5. Polska a raczej polski rząd robi wszystko żeby oddalić się od Europy, może niedługo to ogrodzenie przeniosą na zachodnią granicę. Smutne