Bohaterscy policjanci zostali odznaczeni

Z narażeniem swojego życia ratowali życie innych. Teraz za swoją ofiarność dostali Krzyże Zasługi za Dzielność.

Trzech funkcjonariuszy policji z województwa lubelskiego zostało odznaczonych Krzyżami Zasługi za Dzielność. Odznaczenia te, przyznawane są osobom, które szczególnie zasłużyli się dla obywateli oraz nie bacząc na zagrożenie poświęcili się ratowaniu innych. Funkcjonariuszom odznaczenia zostały wręczone przez Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. W uroczystościach uczestniczył również I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Funkcjonariusze z Lublina komisarz Tomasz Tys i aspirant Krzysztof Twardowski wykazali się niezwykle szybką, adekwatna do zagrożenia i skuteczną reakcją podczas pamiętnego wybuchu gazu na ulicy Kleberga w Lublinie. Gdy 31 lipca 2012 roku przyjechali przed sklep by zatrzymać podejrzanego o zabójstwo, ten zabarykadował się w środku i odkręcił gaz w butlach, które wcześniej tam przywiózł. Funkcjonariusze przeczuwając że może dojść do eksplozji, natychmiast przystąpili do ewakuacji osób znajdujących się w sąsiednich lokalach, a także wszystkich, którzy w tym czasie przebywali w pobliżu. Dzięki temu, wybuch, który po chwili nastąpił nie spowodował u nikogo żadnych obrażeń. Ucierpieli tylko sami policjanci, którzy z obrażenia i z oparzeniami trafili do szpitala.

Z kolei funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Marek Lubański, nie bacząc na zagrożenie, oraz to że nie jest na służbie wskoczył do płonącego mieszkania, i uratował życie znajdującemu się tam mężczyźnie. Będący po służbie policjant, pojechał do swojej rodziny na kolację. Gdy wszyscy siedzieli przy stole nagle zauważył pożar. Nie zastanawiając się ani chwili pobiegł na ratunek. Wyważył drzwi do płonącego mieszkania i wraz z innym przypadkowym świadkiem nie bacząc na płomienie wszedł do środka i uratował znajdującego się tam poparzonego mężczyznę.

Minister Sienkiewicz podziękował odznaczonym bohaterom za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Z kolei Szef MSW podkreślił, że polscy obywatele mogą liczyć na służby w każdej sytuacji, czego dowodem są odznaczeni funkcjonariusze. Łącznie Krzyże Zasługi otrzymało 15 funkcjonariuszy Policji, 12 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Każdy z nich swoją ofiarnością i z narażeniem własnego życia uratował życie innych.

(fot. KWP Lublin)
2013-10-25 17:21:02

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli