Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatny kurs online języka polskiego dla obcojęzycznych mieszkańców miasta

Ruszył projekt „Lubimy Lublin – filmy o Lublinie z lekcjami języka polskiego”, który łączy elementy kursu języka polskiego z możliwością poznania potencjału kulturalnego, akademickiego oraz społeczno-gospodarczego Lublina. Jest on skierowany do wszystkich obcojęzycznych mieszkańców naszego miasta, którzy chcą bezpłatnie rozwijać znajomość języka polskiego, a także poznawać polską kulturę oraz atrakcje Lublina.

– Lublin jako miasto akademickie, przyciąga coraz więcej studentów zagranicznych. Obecnie w naszym mieście studiuje ponad 8 tysięcy obcokrajowców, co sprawia, że odsetek studentów zagranicznych wśród ogólnej liczby studentów jest jednym z najwyższych w kraju. We współpracy z lubelskimi uczelniami podejmujemy liczne działania, aby Lublin stał się dla cudzoziemców miejscem atrakcyjnym do życia i nauki. Jednym z nich jest projekt „Lubimy Lublin” realizowany wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który łączy w sobie kurs języka polskiego oraz możliwość zdobycia podstawowych informacji o mieście. Zachęcamy do udziału w bezpłatnych lekcjach języka polskiego wszystkich obcojęzycznych mieszkańców Lublina. Z myślą o obywatelach Ukrainy przebywających aktualnie w naszym mieście, kurs przygotowano również w ukraińskiej wersji językowej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kurs na poziomie B1+/B2 (średnio zaawansowany) składa się z 10 filmów poświęconych różnorodnej tematyce związanej z naszym miastem. Ukazują one Lublin jako ważny ośrodek akademicki i jednocześnie miasto o bogatej historii i rozwiniętej infrastrukturze. Poszczególne lekcje dają możliwość wzbogacenia słownictwa oraz zdobycia podstawowych informacji o mieście, które są istotne z punktu widzenia cudzoziemców przybywających do Lublina. Poza filmami w ramach projektu przygotowano również bogato ilustrowane zadania językowe wraz z kluczem odpowiedzi. Stworzony zbiór zadań służy sprawdzaniu znajomości leksyki oraz testowaniu sprawności rozumienia tekstu słuchanego i czytanego.

Więcej informacji o projekcie „Lubimy Lublin” oraz bezpłatne materiały, w tym filmy, zbiór zadań i instrukcja użytkowania kursu dostępne są na stronie www.student.lublin.eu w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

Twórcami kursu są pracownicy Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Miasta Lublin w ramach Programu Wspierania Inicjatyw Akademickich (obecnie Program Lublin Akademicki).

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. to ja w takim razie chcę bezpłatny kurs języka angielskiego dla Polaków!

  • Pisz do Londynu. Zresztą ludzie inteligentni są w stanie się sami nauczyć…

  • Jesteś w swoim kraju. Masz dostęp do komputera, masz warunki do nauki, co stoi na przeszkodzie, poza sianiem ukrytej nienawiści ?

  • „Jest on skierowany do wszystkich obcojęzycznych mieszkańców naszego miasta, którzy chcą bezpłatnie rozwijać znajomość języka polskiego, a także poznawać polską kulturę oraz atrakcje Lublina.” Czytaj ze zrozumieniem, zanim zaczniesz siać nienawiść.

 2. a czy w ramach kursu będzie nauka słów „PROSZĘ”, „POPROSZE”, „DZIĘKUJĘ”, „PRZEPRASZAM”, „CZY MOŻNA”? do tej pory znają jedynie DAJ.

  • Mam wrażenie że w polsce robi się wszystko aby uchodźcy poczuli się jak w domu i po zakończeniu konfliktu na Ukrainie nie chcieli tam wracać.
   Nie to że mam coś do uchodźców i współczuję im zaistniałej sytuacji ale porównując to do naszych krajanów którzy zostawiają wszystko i jadą do pracy za granicę to tam takich przywilejów i prezentów nie ma.
   Gratisowa służba zdrowia
   Gratisowa komunikacja miejska.
   W kinie i telewizji programy po Ukraińsku.
   500 + i wiele innych.
   Dziwne to wszystko

   • Kurs jest skierowany do wszystkich obcojęzycznych mieszkańców naszego miasta.

    A trol jak zwykle tylko o Uchodźcach. Polska pisze się z dużej litery.

 3. Nasi krajanie jadą bo chcą, widząc worek ojro. W latach 90 część musiała. I na krajan nie spodają bomby, czy rakiety. Krajanie mają do czego i kogo wracać. Uchodźcy wojennii być może nie!

 4. Jest on skierowany do wszystkich obcojęzycznych mieszkańców naszego miasta, którzy chcą bezpłatnie rozwijać znajomość języka polskiego, a także poznawać polską kulturę oraz atrakcje Lublina.

  A w komentarzach jak zwykle te same trole.

 5. Ciekawe kiedy OBOWIĄZKOWE kursy ukraińskiego dla Polaków?

Z kraju