85 lat temu niemieckie samoloty dokonały największego bombardowania Lublina. Zginął m.in. poeta Józef Czechowicz (zdjęcia)
15:50 09-09-2024 | Autor: redakcja
Wrzesień 1939 roku był dla Lublina czasem nieopisanego dramatu. Miasto, które nie było przygotowane do obrony, stało się celem brutalnych ataków niemieckiego lotnictwa, w wyniku których zniszczeniu uległy liczne zabudowania, a setki ludzi straciły życie.
Pierwszy atak bombowy na Lublin nastąpił już 2 września 1939 roku. Głównym celem niemieckich bombowców była Lubelska Wytwórnia Samolotów, dawniej Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz, mieszcząca się przy ul. Fabrycznej. Zniszczone zostały także okoliczne ulice, takie jak Lipowa, Narutowicza, Głęboka, Łęczyńska, Fabryczna oraz Lotnicza. W wyniku tego nalotu ucierpiała także dzielnica Dziesiąta, a nalot wspomagany ostrzałem z broni maszynowej doprowadził do śmierci 58 osób, raniąc wielu innych mieszkańców miasta.
Najtragiczniejsze wydarzenia miały jednak miejsce 9 września 1939 roku, kiedy to niemieckie samoloty ponownie przystąpiły do ataku na Lublin. Zniszczeniu uległo centrum miasta, w tym ulice Krakowskie Przedmieście, Chopina, Narutowicza, Kapucyńska i Kościuszki. To właśnie w kamienicy przy ul. Kościuszki 1 zginął jeden z najwybitniejszych poetów Lublina – Józef Czechowicz.
Stare Miasto poniosło szczególne straty. Ulice Bramowa, Jezuicka, Szambelańska oraz Olejna zostały zrujnowane, a część Rynku obróciła się w gruzy. Zabytkowe budynki, takie jak Katedra Lubelska i Wieża Trynitarska, także nie oparły się zniszczeniom. Zbombardowane zostały także koszary 8. Pułku Piechoty Legionów przy alei Kraśnickiej zabijając żołnierzy, chorych i rannych w szpitalu oraz cywilów mieszkających w okolicy.
Niestety, ataki na miasto nie zakończyły się na tym jednym dniu. Lublin był dalej bombardowany 13 i 17 września 1939 roku, co dopełniło obrazu zniszczeń i cierpienia mieszkańców. Naloty na Lublin podczas kampanii wrześniowej zapisały się na kartach historii miasta jako jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
Dziś w rocznicę największego ataku bombowego, w Lublinie zorganizowano uroczystości upamiętniające ofiary hitlerowskiego ataku. Na placu Litewskim odsłonięto wystawę IPN poświęconą Józefowi Czechowiczowi. Jej otwarcia dokonał Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Robert Derewenda. Następnie liczni przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, instytucji państwowych i społecznych oraz młodzież szkolna, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poety. Kwiaty złożono także na cmentarzu przy ul. Unickiej, na kwaterach poległych od bomb Luftwaffe we wrześniu 1939 roku.
Galeria zdjęć
(fot. UM Lublin, IPN Lublin)
A POlacy wybrali sobie niemca za premiera i odają Polskę Niemcom. Jeszcze zapłacicie im odszkodowania za rzekomy napad Polski na Niemcy. Tak was Tusk zmanipuluje, że sprzedacie dom, aby zapłacić potomkom gestapowców zza Odry.
jesteś oszustem i kretynem
Ta na trzecim zdjęciu wygląda jak Jola z Rancza….
i Polakom nie przeszkadza starym niemcom jeździć dupy podcierać,
tylko ruski to swołocz