Poniedziałek, 07 października 202407/10/2024
690 680 960
690 680 960

85 lat temu niemieckie samoloty dokonały największego bombardowania Lublina. Zginął m.in. poeta Józef Czechowicz (zdjęcia)

W zbrodniczym nalocie Luftwaffe na Lublin, którego dziś obchodzimy rocznicę, uszkodzeniu uległo ponad 60 budynków z kilkaset osób straciło życie. Piloci za cel obrali sobie głównie cywilne obiekty.

Wrzesień 1939 roku był dla Lublina czasem nieopisanego dramatu. Miasto, które nie było przygotowane do obrony, stało się celem brutalnych ataków niemieckiego lotnictwa, w wyniku których zniszczeniu uległy liczne zabudowania, a setki ludzi straciły życie.

Pierwszy atak bombowy na Lublin nastąpił już 2 września 1939 roku. Głównym celem niemieckich bombowców była Lubelska Wytwórnia Samolotów, dawniej Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz, mieszcząca się przy ul. Fabrycznej. Zniszczone zostały także okoliczne ulice, takie jak Lipowa, Narutowicza, Głęboka, Łęczyńska, Fabryczna oraz Lotnicza. W wyniku tego nalotu ucierpiała także dzielnica Dziesiąta, a nalot wspomagany ostrzałem z broni maszynowej doprowadził do śmierci 58 osób, raniąc wielu innych mieszkańców miasta.

Najtragiczniejsze wydarzenia miały jednak miejsce 9 września 1939 roku, kiedy to niemieckie samoloty ponownie przystąpiły do ataku na Lublin. Zniszczeniu uległo centrum miasta, w tym ulice Krakowskie Przedmieście, Chopina, Narutowicza, Kapucyńska i Kościuszki. To właśnie w kamienicy przy ul. Kościuszki 1 zginął jeden z najwybitniejszych poetów Lublina – Józef Czechowicz.

Stare Miasto poniosło szczególne straty. Ulice Bramowa, Jezuicka, Szambelańska oraz Olejna zostały zrujnowane, a część Rynku obróciła się w gruzy. Zabytkowe budynki, takie jak Katedra Lubelska i Wieża Trynitarska, także nie oparły się zniszczeniom. Zbombardowane zostały także koszary 8. Pułku Piechoty Legionów przy alei Kraśnickiej zabijając żołnierzy, chorych i rannych w szpitalu oraz cywilów mieszkających w okolicy.

Niestety, ataki na miasto nie zakończyły się na tym jednym dniu. Lublin był dalej bombardowany 13 i 17 września 1939 roku, co dopełniło obrazu zniszczeń i cierpienia mieszkańców. Naloty na Lublin podczas kampanii wrześniowej zapisały się na kartach historii miasta jako jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Dziś w rocznicę największego ataku bombowego, w Lublinie zorganizowano uroczystości upamiętniające ofiary hitlerowskiego ataku. Na placu Litewskim odsłonięto wystawę IPN poświęconą Józefowi Czechowiczowi. Jej otwarcia dokonał Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Robert Derewenda. Następnie liczni przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, instytucji państwowych i społecznych oraz młodzież szkolna, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poety. Kwiaty złożono także na cmentarzu przy ul. Unickiej, na kwaterach poległych od bomb Luftwaffe we wrześniu 1939 roku.

(fot. UM Lublin, IPN Lublin)

16 komentarzy

  1. A POlacy wybrali sobie niemca za premiera i odają Polskę Niemcom. Jeszcze zapłacicie im odszkodowania za rzekomy napad Polski na Niemcy. Tak was Tusk zmanipuluje, że sprzedacie dom, aby zapłacić potomkom gestapowców zza Odry.

  2. Ta na trzecim zdjęciu wygląda jak Jola z Rancza….

  3. i Polakom nie przeszkadza starym niemcom jeździć dupy podcierać,
    tylko ruski to swołocz

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia