Niedziela, 19 stycznia 202519/01/2025
690 680 960
690 680 960

80. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku. Uroczysta Ceremonia Pamięci

22 sierpnia o godzinie 13.00 w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się uroczysta Ceremonia Pamięci, upamiętniająca 80. rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Wydarzenie to, będące częścią 5. edycji Lubliner Festival — Festiwalu Kultury Żydowskiej, organizowanego przez Fundację Ner Tamid we współpracy z Miastem Lublin oraz Centrum Kultury w Lublinie, zgromadzi wielu znamienitych gości.

W uroczystości wezmą udział m.in. Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Obecność przedstawicieli władz państwowych i lokalnych podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla pamięci narodowej i międzynarodowej refleksji nad tragedią Holokaustu.

Obóz na Majdanku, który funkcjonował w latach 1941-1944, stał się miejscem kaźni dla około 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, w tym Żydów, Polaków i Białorusinów. Około 78 tysięcy z nich straciło tam życie. Muzeum na Majdanku, obejmujące teren o powierzchni 90 hektarów, to nie tylko miejsce pamięci, ale również jedno z najważniejszych świadectw historii II wojny światowej w Europie. Na jego terenie znajduje się około 70 obiektów historycznych, które przybliżają zwiedzającym tragiczną historię tego miejsca.

Państwowe Muzeum na Majdanku, utworzone jesienią 1944 roku, jest najstarszym muzeum w Europie upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Od 1969 roku nad krajobrazem byłego obozu dominuje monumentalne Mauzoleum oraz Pomnik – Brama, które wraz z Drogą Hołdu i Pamięci tworzą Pomnik Walki i Męczeństwa, będący hołdem dla ofiar obozu.

Tegoroczna Ceremonia Pamięci, jak co roku, jest jednym z najważniejszych punktów programu Lubliner Festival — Festiwalu Kultury Żydowskiej, który kultywuje pamięć o żydowskiej społeczności Lublina oraz tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej.

Więcej informacji na temat festiwalu oraz pełny program wydarzeń można znaleźć na stronach: ck.lublin.pl, lublinerfestival.pl oraz na profilu festiwalu na Facebooku.

15 komentarzy

  1. Dlaczego jest częścią festiwalu kultury żydowskiej?? Polacy tam nie ginęli?

  2. Niemiecki obóz koncentracyjny!

  3. Ocena: 0

    Będzie tusk?

  4. Ocena: 0

    Niemiecki Obóz Koncentracyjny na Majdanu ,redakcjo on się sam nie wybudował w Lublinie tylko przez Niemców rękoma więźniów.

    • Ocena: 0

      A co niby jest w pierwszym zdaniu?

    • oj czytelnik po szkółce parafialnej ? pod górkę było ?

    • Od kiedy to były obozy Nazistowskie ?Co to za otumaniały geniusz wymyślił

      • Wejdź przygłupie na stronę muzeum i przeczytaj
        NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1941–1944)
        jak nie potrafisz to poproś kogoś mądrzejszego i nie zakłamuj historii

  5. Ocena: 0

    Byłem tam w latach szkolnych przymuszony przez ciała pedagogiczne. NIGDY WIĘCEJ nie powtóżę takiej „wycieczki”.

    • Ocena: 0

      Jedno z ciał pedagogicznych zwane „facetka od polskiego” nie nauczyła Cię jak się pisze „powtórzę”?

  6. ##### kodziarskich sługusów
    Ocena: 0

    wybielanie niemców – naziści to niemcy a nie kosmici z palnety melmac

  7. jak on się zlikwidowaŁ ?

  8. Fd czy ty jesteś aż tak nierozgarnięty umysłowo że czytać nie potrafisz to ci powtórzę nie było obozów nazistowskich były obozy Niemieckie beż znaczenia jakie ale Niemieckie nazistowski to jest czysta bujda i fałszerstwo

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia