19. Lubelska Brygada Zmechanizowana obchodziła swoje święto. Pożegnano też dotychczasowego dowódcę (zdjęcia)
09:39 04-10-2021 | Autor: redakcja
W miniony weekend odbyły się obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. Uroczystości rozpoczął w piątek capstrzyk na Placu Litewskim w Lublinie. Jak mówił gen. Bryg. Michał Rohde, jest już tradycją, że obchody rozpoczynają się w Lublinie, gdyż Lubelska Brygada jest dzieckiem tej ziemi. Żołnierzom wręczone zostały zasłużone wyróżnienia oraz odznaki. Po odczytaniu apelu pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, oraz złożyli kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza.
W sobotę wydarzenie poprzedziła polowa msza św. z apelem pamięci na cmentarzu w Turzystwie, w Kocku zorganizowano bieg uliczny, a w Woli Gułowskiej olimpiadę historyczno – wojskową i statyczny pokaz sprzętu. Dodatkowo w miejscowości Krzywda oraz w Kalinowym Dole odczytano apele pamięci. W Krzywdzie gen. bryg. Michał Rohde odsłonił też tablice upamiętniające SGO „Polesie”.
Trzeci dzień przebiegł pod znakiem pikniku przygotowanego na błoniach w Serokomli. W kościele św. Stanisława odprawiono mszę św., na cmentarzu odbył się apel pamięci, następnie miał miejsce uroczysty apel oraz przekazanie sztandaru. W trakcie pikniku można było podziwiać sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, były gry i zabawy, występy artystyczne, nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki.
Z lubelską brygadą pożegnał się jej dowódca. Podczas ceremonii zdania i objęcia obowiązków potomek gen. bryg. Franciszka Kleeberga, dowódcy SGO „Polesie”- gen. bryg. Michał Rohde przekazał sztandar płk. Rafałowi Miernikowi. Miejsca uroczystości wybrano nieprzypadkowo, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana kultywuje tradycje samodzielnej grupy operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Również data święta brygady nawiązuje do ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, gdzie w dniach 1 – 5 października SGO „Polesie” stoczyła z niemieckim 14. Korpusem Zmotoryzowanym bitwę, która okazała się ostatnią bitwą kampanii wrześniowej.
Galeria zdjęć
(fot. szer. Mateusz Burda, szer. Daniel Brzozowski)
Kto rozliczy nieudolne decyzje z 1939-1944 r. ?
Myślę, że Ty zrobisz to najlepiej.