Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

15-letni Kornel odebrał z rąk ministra nagrodę „Młody Bohater”. Uratował nieprzytomnego mężczyznę

Wczoraj Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał 15- latkowi z naszego regionu nagrodę „Młody Bohater”. Chłopak kiedy zauważył leżącego nieprzytomnego mężczyznę, nie wahał się ani chwili, aby ruszyć mu z pomocą.

W poniedziałek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak nagrodził 15-latka z województwa lubelskiego, który wykazał się wyjątkowym rozsądkiem i opanowaniem, ratując życie innej osobie. Wszystko wydarzyło się na początku października ub. roku. Wtedy to 15-letni Kornel Dusiński, jadąc rowerem, zauważył na poboczu drogi leżącego mężczyznę.

Natychmiast się zatrzymał, podszedł do mężczyzny, oraz sprawdził jego czynności życiowe. Mężczyzna nie reagował, był nieprzytomny, jednak oddychał i miał puls. Kornel wezwał służby ratunkowe, a w międzyczasie ułożył poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej i oczekiwał na przyjazd karetki. Dzięki jego reakcji mężczyźnie w porę udzielono pomocy medycznej.

Mariusz Błaszczak przekazując na ręce 15- latka nagrodę „Młody Bohater” tłumaczył, że czyn Kornela Dusińskiego jest godny wyróżnienia a przede wszystkim naśladowania. – Chcemy promować postawy takie jak ta, którą wykazał się Kornel. Gratuluję Tobie, ale również Twoim rodzicom, za to że tak dobrze Cię wychowali – mówił podczas ceremonii Mariusz Błaszczak. Kornel Dusiński należy do działającej w Leopoldowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Pełni tam funkcję dowódcy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę. Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

(fot.MSWiA, Powiśle112)
2017-02-28 10:16:57

9 komentarzy

 1. Ja kiedys pijanego gościa w nocy poza zabudowanym wziąłem ze środka ulicy i odwiozlem do domu. Raczej uratowalem mu życie bo ledwo go bylo widac. Czy jestem cichym bohaterem???

  • Jesteś Wielkim Bohaterem tak jak ten chlopak tylko nie az tak naglosnionym. Brawo

 2. GRATULACJE MŁODY. Żebyś zawsze był takim dobrym człowiekiem.

 3. Brawo chłopie !!!

 4. Postawa jak najbardziej godna naśladowania i nagłaśniania. Oby więcej było takich pozytywnych postaw i artykułów. Tylko ten pseudo minister nie pasuje do całości.

 5. Miło widzieć, że nie wszyscy ogarnięci są znieczulicą społeczną, bo zakładam, że Kornel nie był jedyną osobą, która przejeżdżała obok mężczyzny. Pewnie tylko jako jedyny nie był skażony rozumowaniem pt.”pewnie pijak to niech leży”.

  • Możesz być „ogarnięty”, a służby odmówią przyjazdu, bo jesteś w niewłaściwej dzielnicy. Miałem taki przypadek na wysokości bloków na Grygowej – dla osób eksmitowanych. Jechałem rowerem. Na jezdni leżał człowiek, wezwałem karetkę jednocześnie próbowałem mu pomóc – sprawdzając, czy ma funkcje życiowe. Tętno było wyczuwalne, w końcu ni z tego ni z owego facet wstał i poszedł dalej, znowu się przewrócił. Nie był to efekt alkoholu, ani padaczka – wyglądało na narkotyki albo dopalacze. Gdy leżał to był praktycznie bezkontaktowy, za chwilę zrobił to samo – wstał, przeszedł, upadł. Gdy kolejny raz wstawał znowu nie było kontaktu, nie dałem rady go przytrzymać – gapie nie reagowali.

   Gdy przyjechała karetka, a delikwent wstając/upadając w końcu się oddalił – karetka nie chciała za nim podążyć, obawiali się reakcji mieszkańców Grygowej, bo mieli już tam złe doświadczenia.