Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wypowiedzenie umowy OC? Doradzamy, jak to zrobić

Z polisy OC możemy chcieć zrezygnować z wielu powodów. Przykładem jest zakup używanego samochodu z ubezpieczeniem zbywcy, którego wysokość składki nam nie odpowiada, lub znalezienie lepszej oferty dzięki porównywarce cen. Co zrobić, gdy chcemy wypowiedzieć umowę? O czym warto pamiętać? Sprawdźcie, czy wiedzieliście o wszystkim.

Jak przygotować pismo z wypowiedzeniem umowy?

Jeśli na stronie internetowej ubezpieczyciela nie znaleźliśmy przykładowego wniosku, który moglibyśmy uzupełnić, powinniśmy sami przygotować takie pismo. Należy umieścić tam następujące dane:

  • numer naszego ubezpieczenia OC;
  • dane właściciela lub wszystkich współwłaścicieli pojazdu – imię, nazwisko, nr pesel, adres zamieszkania;
  • model i markę samochodu;
  • powód, dla którego wypowiadamy umowę.

Następnie musimy ręcznie podpisać nasze pismo. Tak skonstruowany dokument musi zostać przyjęty przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wszelkie szczegóły dotyczące poznamy tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/jak-szybko-i-sprawnie-wypowiedziec-umowe-oc/

Kiedy możemy zmienić ubezpieczyciela?

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Na rynku możemy zapoznać się z wieloma ofertami polis, jednak pamiętajmy, że ich zakres niczym się nie różni. Jest to regulowane przez przepisy, które pozwalają towarzystwom ubezpieczeniowym wyłącznie na ustalenie własnych cen. Umożliwia nam to na wybór polisy, która usatysfakcjonuje nas najbardziej. Z tego powodu mamy także szansę na zmianę ubezpieczyciela. Najczęstszymi przyczynami są:

  • kończąca się umowa i brak chęci jej przedłużenia;
  • zakup używanego samochodu z ważną polisą;
  • posiadanie dwóch ubezpieczeń na jeden pojazd.

Gdy roczna polisa dobiega końca, a my chcemy wykupić OC u innego ubezpieczyciela, pamiętajmy, żeby wypowiedzieć ją najpóźniej 1 dzień przed samym zakończeniem trwania umowy

Nie musimy wcale czekać na wygaśnięcie umowy. Jeśli obecna oferta nam nie odpowiada, wystarczy, że znajdziemy ubezpieczyciela, który zaproponuje nam lepsze składki. Więcej o takiej zmianie dowiemy się na stronie https://najtaniejuagenta.pl/zmiana-ubezpieczyciela-oc/

Kiedy kupiliśmy używany samochód, poza szeregiem formalności związanym ze zgłoszeniem nabycia pojazdu i zarejestrowania go w Wydziale Komunikacji, możemy zrezygnować z polisy zbywcy (czyli OC wykupionego przez poprzedniego właściciela samochodu). Całkiem prawdopodobne, że po rekalkulacji składki jej wysokość zmieni się na tyle, iż nie będzie to dla nas opłacalne. Dlatego, powinniśmy jak najszybciej wypowiedzieć starą umowę, jednocześnie zapewniając sobie nową polisę OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przyjąć naszą rezygnację. 

A co zrobić, kiedy zapomnieliśmy o zerwaniu dawnej umowy, która automatycznie została przedłużona, ale mimo tego wykupiliśmy nowe ubezpieczenie OC? W tym przypadku także istnieje możliwość wypowiedzenia umowy dawnemu towarzystwu, które może wymagać od nas dostarczenia dokumentów w celu zweryfikowania, czy posiadamy podwójną polisę

Ważne informacje o wypowiadaniu umowy

W przypadku współdzielenia pojazdu każdy z właścicieli jest zobowiązany do ręcznego podpisania wypowiedzenia. Jeśli o to nie zadbamy, dokument nie zostanie przyjęty przez ubezpieczyciela.

Pismo z wypowiedzeniem umowy możemy przesłać za pomocą maila. Należy wydrukować dokument, odręcznie go podpisać, wykonać zdjęcie lub skan kartki i wysłać na adres podany na stronie internetowej towarzystwa.

Gdy nie chcemy sami tworzyć wypowiedzenia, wystarczy, że skorzystamy z internetowego generatora wypowiedzenia OC. To szybki sposób na przygotowanie skutecznego wniosku.