Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Praca dla studenta – jak szukać, gdzie i jakie są szanse na etat?

Wiele osób wspominając studenckie życie, ma przed oczami sporo nauki oraz niekoniecznie korzystną sytuację finansową. Oczywiście tę sytuację można zmienić. Praca podczas studiów to obecnie norma i wielu studentów dorabia sobie w weekendy, a nawet w tygodniu, dostosowując swój grafik do zajęć na uczelni. Możliwości pracy dla studenta jest wiele i zostaną one przedstawione w tym artykule. Gdzie student może szukać pracy? Czy ma szansę na otrzymanie etatu?

Praca dla studenta – jak i gdzie jej szukać? 

Z badań przeprowadzanych regularnie przez GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny wynika, że większa liczba studentów (ponad połowa) decyduje się na podjęcie studiów stacjonarnych. Oznacza to, że rezygnują oni z pracy na pełny etat na rzecz nauki. Oczywiście pozostała część studentów wybiera studia niestacjonarne, czyli zaoczne, co jak najbardziej umożliwia im pracę na etat. Bez względu na rodzaj toku studiów, obie grupy mogą z powodzeniem pracować, od pracy dorywczej, po pracę na pół etatu, a nawet cały. 

Jak i gdzie studenci mogą szukać pracy? Najlepiej zacząć od dokładnej analizy swojego harmonogramu zajęć, żeby znać swoją dyspozycyjność. Następny etap to przygotowanie CV, a w nim oczywiście uwzględnić posiadanie statusu studenta. Gdzie szukać pracy? Można przeglądać portale z ofertami pracy, których jest obecnie szeroki wybór. Można użyć filtrów i wyszukiwać pracy w określonej dziedzinie. Warto także rozpytać się wśród znajomych, czy nie słyszeli o jakichś ciekawych ofertach pracy dla studentów. Kiedy już znajdziemy pracę – czy to na jakąś część etatu albo dorywczą czy na cały etat, dobrze jest omówić z przyszłym pracodawcą swoją dyspozycyjność w określonych dniach, tak by mógł on dopasować grafik pracy. Należy pamiętać, że ewidencja czasu pracy musi być zawsze rzetelnie prowadzona. Rejestracja czasu pracy na Inewi pomoże zapoznać się z kwestiami, o jakich trzeba pamiętać podczas prowadzenia takiej ewidencji.

Praca dla studentów – jakie są szanse na etat? 

Czy studenci mają szansę na zdobycie pracy na pełen etat? Jak najbardziej! Oczywiście wszystko zależy od dyspozycyjności danej osoby. Jeśli student prowadzi niestacjonarny tryb nauki, bez problemu może podjąć pracę na pełen etat. Również dla studentów w dziennym trybie nauki istnieje taka możliwość. Często zdarza się, że w tygodniu zajęć nie zbyt wiele, a spora część wykładów wciąż odbywa się, w trybie zdalnym. Jak wygląda ewidencja czasu pracy w korporacji? Ewidencja taka zawsze musi być prowadzona, a pozytywna informacja jest taka, że wiele korporacji wprowadza obecnie elastyczne godziny pracy, co umożliwia dostosowanie pracy do swoich studiów. Kwestia to odpowiednie rozplanowanie czasu i dogadanie wszystkich szczegółów z przyszłym pracodawcą, którzy często idą na rękę studentom i dopasowują grafik pracy do ich harmonogramu zajęć. Jeśli nie praca na pełen etat, również można podjąć pracę dorywczą, a to zapewnia możliwość przyzwoitego zarobku. Opcji na pracę dla studenta jest wiele – od korepetycji, po dorabianie w restauracji jako kelner, również możliwe jest zdobycie pracy w kierunku związanym ze swoimi studiami. Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów, co zdecydowanie zwiększa szansę na zdobycie pracy. 

Jak widać, praca dla studenta jest możliwa w formie dorywczej, ale również na cały etat. Wszystko zależne jest od dostosowania swojego grafiku do harmonogramu zajęć. Zawsze warto pytać i rozmawiać, istnieje szansa, że pracodawca zgodzić się ułożyć grafik pod zajęcia na studiach. Warto podejmować pracę na studiach i zdobywać pierwsze doświadczenia, oraz dodatkowe zarobki.