Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Od czego zależy cena OC i AC?

Każdy właściciel auta wie, jak ważne jest posiadanie dobrej polisy ubezpieczeniowej swojego auta. Choć obowiązkowe jest jedynie OC, to wielu kierowców rozszerza ubezpieczenie o AC, NNW i assistance. Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Polisa ubezpieczeniowa samochodu – od czego zależy wysokość składek?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut i za jego brak grozi mandat. Choć zakres ochrony w ramach polisy OC będzie identyczny we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, to tego samego już nie można powiedzieć o cenie. Różnice cenowe pomiędzy polisami mogą sięgać nawet kilkuset złotych. W przypadku polisy AC, która nie jest obowiązkowa, nie tylko ceny będą różne, ale i zakres ochrony. Co ma wpływ na cenę polisy? Najczęściej brane pod uwagę są takie czynniki, jak:

 

  • Wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów;
  • Wiek pojazdu oraz jego przebieg;
  • Marka pojazdu;
  • Rodzaj i pojemność silnika;
  • Stan cywilny właściciela pojazdu;
  • Miejsce zamieszkania.

 

Oczywiście w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, inne kryteria mogą mieć znaczenie przy ustalaniu składki. Bez wątpienia na cenę ubezpieczenia kluczowy wpływ będzie miał fakt czy posiadasz zniżki za bezszkodową jazdę, dzięki którym cena ubezpieczenia może spaść nawet o 60%!

Zniżki za bezszkodową jazdę – jak są przyznawane?

Zniżki za bezszkodową jazdę to niewątpliwie coś, co chciałby posiadać każdy kierowca. Niestety niełatwo je zdobyć, a bardzo szybko można je stracić. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z baz danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dzięki czemu wiedzą, czy danemu kierowcy przysługuje zniżka. Za kilka lat bezszkodowej jazdy, możesz uzyskać nawet 60-70% rabatu, natomiast w przypadku młodego wieku, musisz liczyć się z wysoką zwyżką cenową. Niestety statystycznie to właśnie tacy kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji, dlatego też ubezpieczyciele zabezpieczają się w ten sposób przed sporym uszczerbkiem budżetu. Co ważne, jeśli jesteś posiadaczem zniżek, możesz je objąć ubezpieczeniem. W tym celu musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie polisy, jednak taka inwestycja sprawia, że nie musisz się obawiać, że np. w przypadku niewielkiej, jednorazowej spowodowanej przez Ciebie szkody, utracisz zniżki, na które pracowałeś kilka lat. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy posiada się więcej niż jedno auto. Jeśli jesteś ciekawy – Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? – znajdziesz dodatkowe informacje m.in. na stronie internetowej Ubezpieczeniaonline.pl.

Jak obniżyć cenę polisy? Sprawdzone sposoby

Jeśli nie posiadasz zniżek za bezszkodową jazdę, są także inne sposoby, które mogą pomóc Ci obniżyć koszty ubezpieczenia. Jednym z nich jest dopisanie jako współwłaściciela innego kierowcy, który je posiada, jednak musisz liczyć się z faktem, iż w razie szkody spowodowanej Twoją winą, on również utraci swoje rabaty. Możesz także skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń dostępnej w internecie, dzięki której w zaledwie kilka chwil otrzymasz zestawienie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, co ułatwi Ci podjęcie decyzji. Wszystko wygodnie i szybko, bez wychodzenia z domu. Jeśli posiadasz już polisę ubezpieczeniową, np. na mieszkanie, możesz dowiedzieć się u danego ubezpieczyciela, czy za wykupienie kolejnej polisy uzyskasz rabat. Takie rozwiązanie jest stosowane przez wiele ubezpieczalni. Na cenę może mieć wpływ także sposób płatności, a także ich częstotliwość. Jeśli zapłacisz za cały rok z góry, możesz uniknąć comiesięcznych kosztów manipulacyjnych. Jeśli nie chcesz zmieniać auta na inne, np. marki, która wyceniana jest taniej (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ubezpieczenie-nowego-samochodu/564.html), ani rezygnować np. z nieobowiązkowego rozszerzenia polisy o AC, assistance i NNW, porównaj oferty i wybierz najkorzystniejszą opcję. Co ważne, przez internet możesz nie tylko znaleźć dobrą polisę, ale także w bezpieczny sposób stać się jej szczęśliwym posiadaczem.