Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Łupież – uciążliwy problem wielu Polaków. Jak wyleczyć łupież?

Białawe, drobne płatki sypiące się z głowy nie są dla nikogo przyjemnym widokiem. Właśnie tak zwykle objawia się łupież  (łac. pityriasis capillitii) – powszechnie występująca dermatoza o charakterze nawrotowym. Jak rozwiązać ten popularny problem, który według szacunków dotyka około 3 mln Polaków? Chcąc wygrać walkę z łupieżem, najpierw należy poznać jego przyczynę. Co zwykle powoduje łupież? Kiedy warto wdrożyć terapię szamponem przeciwłupieżowym Nizoral?

Jak powstaje łupież? Przyczyny rozwoju dermatozy

Co przyczynia się do powstania zaczerwienień, świądu i białych fragmentów naskórka widocznych we włosach oraz na odzieży? Najczęściej jest skutek zbyt dużej liczby mikroorganizmów z rodziny Malassezia, które naturalnie żyją na ludzkiej skórze głowy. W sprzyjających okolicznościach, liczne kolonie drożdżaków Malassezia furfur powodują wystąpienie nieprzyjemnych objawów łupieżu (gdy ich stężenie przekracza 74%). Co wpływa na zaburzenie mikrobiomu i niekontrolowany rozrost drożdżaków? Istnieje szereg zewnętrznych oraz wewnętrznych czynników, najważniejsze z nich to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • chroniczny stres,
  • nieodpowiednia dieta (szczególnie uboga w witaminy z grupy B, cynk),
  • nadmierne używanie pianek, żeli i lakierów do włosów,
  • obniżona odporność organizmu,
  • zanieczyszczenie środowiska, 
  • przegrzewanie skóry głowy (np. suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza),
  • zła higiena skóry głowy (zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie),
  • zbyt długie przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach,
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów (np. stosowanie kosmetyków, które przesuszają skórę głowy, niedokładne spłukiwanie odżywek i szamponów).

 

Jak dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy? 

Szampon Nizoral – najlepszy sposób na intensywne łuszczenie się skóry głowy

Podstawą walki z łupieżem są lecznicze preparaty stosowane miejscowo, które wykazują działanie przeciwgrzybicze. Świetne efekty terapeutyczne daje szampon przeciwłupieżowy Nizoral – zawiera substancję czynną o nazwie ketokonazol (stężenie 2%), która charakteryzuje się wysoką skutecznością w oczyszczaniu owłosionej skóry głowy z łupieżu oraz zwalczaniu nawrotów schorzenia (przy profilaktycznym stosowaniu). Ketokonazol  dysponuje szerokim arsenałem działania – niweluje nie tylko łupież zwykły, ale też łupież pstry, czy łojotokowe zapalenie skóry. Warto wspomnieć, że efektywność ketokonazolu potwierdziły badania kliniczne przeprowadzone w niezależnych ośrodkach w Niemczech. Już 2-4 tygodniowa kuracja szamponem przeciwłupieżowym Nizoral, pozwala pozbyć się tej dermatozy, likwidując nie tylko uporczywe objawy, ale też przyczynę łupieżu. Jak stosować produkt? Wystarczy spienić odpowiednią dawkę szamponu, pozostawić na skórze na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać z włosów. Nizoral należy stosować dwa razy w tygodniu, na co dzień możemy bez przeszkód myć włosy zwykłym szamponem (najlepiej pozbawionym detergentów typu SLS, o łagodnym, naturalnym składzie).

Podsumowując, chcąc zniwelować łupież zwykły, warto zastosować miejscowo profesjonalny szampon Nizoral z ketokonazolem w stężeniu 2%. Chcąc przeciwdziałać nawrotom łupieżu, należy starać się unikać czynników, które mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia lub podrażnienia skóry głowy: używać delikatnych  kosmetyków pielęgnacyjnych o przyjaznym składzie i ograniczyć stosowanie produktów do stylizacji włosów, unikać stresogennych sytuacji, przegrzewania skóry głowy, stosować dietę bogatą  produkty zawierające witaminę A, E, witaminy z grupy B, biotynę, cynk, żelazo, fosfor, wapń, magnez, krzem. W profilaktyce łupieżu warto też wspomagać się domowymi metodami: regularnie wykonywać peelingi i masaże skóry głowy opuszkami palców, aby poprawić ukrwienie skóry głowy. Stosując się do tych kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się pięknymi, mocnymi włosami i zdrową skórą głowy bez uciążliwego łupieżu.

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

NIZ/17/12.12.19

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.