Jakie są plusy i minusy hybrydowej pompy ciepła?
21:31 13-02-2025 | Autor: redakcja

Co to jest hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła to system grzewczy, który działa na zasadzie współpracy tradycyjnej pompy ciepła powietrze-woda z kotłem kondensacyjnym. Uwzględniając panujące w danej chwili warunki atmosferyczne, instalacja wybiera do ogrzewania to źródło ciepła, które w danym momencie jest najwydajniejsze i najbardziej opłacalne. Dzięki temu hybrydowa pompa jest w stanie działać z maksymalną efektywnością niezależnie od pory roku i pogody. Za jej pomocą można bowiem zarówno ogrzewać, jak i schładzać budynek (pod warunkiem wyboru odpowiedniego modelu i instalacji klimakonwektora), a dodatkowo – przez cały rok podgrzewać wodę użytkową.
Plusy hybrydowej pompy ciepła
Instalacja hybrydowej pompy ciepła może zapewnić wiele korzyści – zarówno osobom zamieszkującym dany budynek, jak i środowisku. Jedną z nich jest oszczędność kosztów – sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na ten inteligentny system ogrzewania.
Oszczędność pieniędzy
Niezaprzeczalnym plusem hybrydowej pompy ciepła jest obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Wynika to z tego, że instalacja sama określa, czy w danej chwili korzystniejsze jest działanie pompy ciepła, czy kotła. Co więcej, decydując się na zakup hybrydowej pompy ciepła, możesz skorzystać z dofinansowania w ramach takich programów jak Moje Ciepło, Mój Prąd czy Czyste Powietrze – pozwala to na jeszcze większą oszczędność pieniędzy.
Wzrost wartości nieruchomości
Zainstalowana w domu hybrydowa pompa ciepła ma też wpływ na wartość nieruchomości – a dzięki temu w chwili jej sprzedaży można śmiało wymagać wyższej kwoty za zakup. Wszystko wiąże się z tym, że ten nowoczesny system grzewczy stanowi ekologiczne rozwiązanie i zapewnia osobom zamieszkującym dany budynek maksymalny komfort.
Rozwiązanie przyjazne środowisku
Aby ogrzać pomieszczenia i podgrzać wodę użytkową, hybrydowa pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii. To oznacza, że stanowi ona ekologiczne rozwiązanie – a ekologia ma dziś duże znaczenie. Co więcej, technologia zastosowana w tego typu pompach umożliwia wydajniejsze wykorzystanie paliwa, które jest potrzebne do zagrzania wody i ocieplenia budynku.
Bezobsługowa i wielofunkcyjna
Kolejnym, dużym atutem hybrydowych pomp ciepła jest ich wielofunkcyjność oraz wyjątkowo wygodna obsługa. Jesienią i zimą pozwalają one cieszyć się komfortem cieplnym, a w cieplejszych miesiącach roku zapewniają przyjemny chłód. Co więcej, oprócz podłączenia pompy do sieci elektrycznej, a kotła do sieci gazowej, hybrydowy system grzewczy nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, a dodatkowo – pozwala uniezależnić się od rosnących cen surowców czy braków w ich dostawie. To z kolei gwarancja bezpieczeństwa i odpowiedniej temperatury niezależnie od sytuacji.
Minusy hybrydowej pompy ciepła
Jak każde inne rozwiązanie, hybrydowa pompa ciepła ma też pewne minusy. Za jeden z nich można uznać wysokie koszty samego zakupu i instalacji – w dłuższej perspektywie czasu zapewnia ona jednak duża oszczędność. Nie należy ponadto zapominać o możliwości skorzystania z dotacji. Inną wadę tego typu systemów grzewczych może natomiast stanowić fakt, że hybrydowe systemy grzewcze wymagają serwisowania zarówno pompy ciepła, jak również kotła, i muszą mieć dostęp do sieci elektrycznej oraz sieci gazowej. Trzeba jednak przyznać, że liczne zalety rozwiązań hybrydowych znacznie przewyższają ich minusy. W ogólnym rozrachunku takie instalacje stanowią bardzo opłacalny wybór, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i pod kątem wygody oraz troski o planetę.
Poszukujesz hybrydowej pompy ciepła do swojego domu? Zapoznaj się z ofertą firmy Immergas – producent przygotował dla swoich klientów hybrydowe systemy grzewcze typu split/monoblok, na których zakup można uzyskać wspomniane dotacje. W przypadku hybrydowej pompy ciepła opinie użytkowników mówią same za siebie – nie bez powodu marka uzyskała za swoje produkty tak wiele nagród i wyróżnień.