Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jakie choroby oczu są związane z nadmiernym korzystaniem z komputera i smartfonów?

Praca przy komputerze czy częste przeglądanie internetu na ekranie smartfona negatywnie wpływają na zdrowie oczu. Wiele osób, ze względu na rodzaj pracy, nie może zmniejszyć ilości godzin spędzanych przy komputerze. Jaki wpływ na wzrok ma korzystanie z nowoczesnych urządzeń? Czy może powodować choroby oczu? Odpowiedzi na te pytania oraz sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów ze wzrokiem znajdziesz w poniższym artykule.

Jaki wpływ na zdrowie oczu ma praca przy komputerze i częste korzystanie ze smartfona?

Programista, grafik komputerowy, copywriter, wirtualny asystent, specjaliści zajmujący się marketingiem internetowym czy prowadzeniem działań promocyjnych w mediach społecznościowych, to tylko niektóre z zawodów wymagających częstego korzystania z komputera. W większości firm usługowych i handlowych kilka godzin dziennie spędzanych przed ekranem monitora jest powszechnym zjawiskiem. 

Często po zakończonej pracy, kolejne godziny spędzamy przed komputerem lub ekranem smartfona, przeglądając media społecznościowe czy kontaktując się z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, ma to negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku ze względu na fakt, emitowanego przez ekrany urządzeń promieniowania rentgenowskiego, niskoczęstotliwościowego, ultrafioletowego i podczerwonego. 

Dodatkowo, podczas pracy przy komputerze wzrok jest skupiony przez dłuższy czas na monitorze, zazwyczaj w tej samej odległości, co może wpływać na zwiotczenie mięśnia gałki ocznej i tym samym pogorszenia jakości widzenia. Podczas wykonywania pracy przy komputerze czy korzystania z telefonu może dojść do wysuszenia rogówki oka, ze względu na znacznie rzadsze mruganie, które w naturalny sposób nawilża oczy. Do najczęstszych chorób związanych z długotrwałą pracą przy komputerze czy nadmiernym korzystaniem ze smartfonów należą:

  • zespół suchego oka (syndrom sicca) – objawia się suchością, zaczerwienieniem, łzawieniem oczu, również podczas wykonywania zajęć niezwiązanych z korzystaniem z telefonu czy komputera; do przyczyn zespołu suchego oka zalicza się przede wszystkim zbyt rzadkie przerwy umożliwiające oczom odpoczynek, nieodpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, czy niewłaściwa odległość od monitora czy ekranu, 
  • syndrom widzenia komputerowego (z ang. Computer Vision Syndrome) – charakteryzuje się zmęczeniem i pieczeniem oczu, nadwrażliwością na światło oraz pogorszeniem jakości widzenia; podobnie jak w przypadku zespołu suchego oka, przyczyną syndromu widzenia komputerowego jest nieodpowiednie oświetlenie, odległość i nieodpowiednio dostosowane do czasu pracy przerwy w pracy.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu spowodowanych zbyt częstym korzystaniem z telefonu lub komputera?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie problemów ze wzrokiem jest ograniczenie korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło, ale nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto przestrzegać kilku zasad:

  • ustaw ekran na wysokości wzroku, w odległości około 40-75 cm, co znacznie zmniejsza odbijanie światła i tym samym zmęczenie oczu,
  • dostosuj oświetlenie do miejsca pracy, światło nie powinno bezpośrednio podać na ekran monitora czy telefonu,
  • pamiętaj o częstych przerwach podczas pracy czy przeglądania internetu, najlepiej co 20 minut, 
  • stosuj krople nawilżające, które poprawiają komfort pracy przy komputerze,
  • zadbaj o właściwą wentylację pomieszczenia poprzez regularne wietrzenie mieszkania czy lokalu biurowego, dobrym rozwiązaniem jest ustawieniem roślin doniczkowych w miejscu pracy, ponieważ patrzenie na zieleń wpływa na relaks oczu,
  • w przypadku wady wzroku warto korzystać z okularów z powłoką antyrefleksyjną,
  • regularnie badaj wzrok u okulisty.

Badanie wzroku, dobór okularów z powłoką antyrefleksyjną wymaga wizyty u doświadczonego specjalisty. Możesz skorzystać z doświadczenia okulistów centrum Enel-Med w Krakowie: https://enel.pl/lekarze/krakow/okulista_124/.