Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jaką rolę odgrywają błotniki rowerowe?

Rower to środek transportu, który równie dobrze może służyć do przemieszczania się między domem a pracą, jak i być sposobem na spędzanie wolnego czasu. W jego wyposażeniu musi znajdować się kilka niezbędnych elementów, zapewniających nie tylko bezpieczeństwo, ale również odpowiedni komfort jazdy. Wśród nich istotną rolę odgrywają oczywiście hamulce czy odblaski, lecz równie ważna jest obecność błotników. Dlaczego? Czy są one koniecznością? A jeśli tak, to jak je dobrać i zamontować? Tego dowiesz się poniżej — zachęcamy do lektury!

Błotniki rowerowe — jakie są ich funkcje? Czy ich obecność jest konieczna?

Już pierwsze słoneczne dni i wyższa temperatura zachęcają miłośników kolarstwa to wyciągnięcia z piwnic czy garażów ukochanych jednośladów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pogoda lubi być kapryśna, a niedostosowany do niej rower może szybko zawieść i zniechęcić do kolejnej przejażdżki. Aby uniknąć rozczarowania, warto zadbać o obecność błotników rowerowych w swoim jednośladzie.

Czy błotnik rowerowy przedni i tylny to konieczność? Prawo regulujące obowiązkowe wyposażenie jednośladów nie wspomina o wymogu ich montażu, jednak nie oznacza to, że są całkowicie zbędne. Wręcz przeciwnie! Błotnik rowerowy pełni bardzo ważną funkcję zarówno pod kątem komfortu użytkownika, jak i dbałości o pozostałe elementy wyposażenia jednośladu.

Jaką rolę odgrywają błotniki rowerowe?

Co dokładniej daje zamontowanie błotników? Przede wszystkim chronią one rowerzystę przed zachlapaniem wodą czy błotem podczas padającego deszczu bądź w momencie wjechania w jakąś pozostałą po opadach kałużę. Jeśli więc podróżujesz rowerem np. do pracy i zależy Ci na czystym ubraniu, obecność błotników będzie koniecznością. Co więcej, ich montaż jest również wartościowym rozwiązaniem pod kątem sprawności innych elementów roweru. Spod kół może lecieć błoto, ale i drobne kamyczki, które z łatwością uszkodzą np. światła.

W rowerach miejskich trudno obejść się bez błotników. Podobnie w modelach górskich — tu także błotnik rowerowy MTB  jest niezbędnym zakupem. Czy jednak tego typu osłony konieczne są w szosówkach? Z racji na drogi, do jakich są przeznaczone, nie ma obowiązku ich zakupu. Warto jednak to dokładnie przemyśleć i postawić, chociażby na mały błotnik rowerowy szosowy.

Jak zamontować błotnik rowerowy?

Poszczególne modele różnią się sposobem montażu, zanim jednak przejdziemy do ich przymocowywania, należy je zakupić. W sprzedaży znajdziesz różnorodne błotniki rowerowe 28/26/29 cali, które z łatwością wpasujesz w rozmiar swoich kół. Są to m.in.klasyczne czy szerokie błotniki rowerowe, ale i krótkie, a nawet zwijane. 

Zakup konkretnego modelu błotników może warunkować sposób ich montażu. Wiele rowerów posiada otwory montażowe, co znacznie ułatwia cały proces. Należy jedynie zapoznać się z ich ilością oraz umiejscowieniem, aby dobrać odpowiedni wariant błotników.

Zdarzają się jednak jednoślady, które ich nie posiadają. Sklepy rowerowe są przygotowane na takie warianty i proponują błotnik rowerowy tylny czy przedni ze specjalnym uchwytem do montażu na ramie. Takie rozwiązania nie wymagają nawet użycia jakichkolwiek narzędzi — posiadają bowiem specjalne zaciski bądź obejmy, które uproszczą cały proces.

Już wiesz, że błotniki są elementami, które musisz mieć w swoim jednośladzie? W takim razie czas udać się na zakupy. Weź pod uwagę typ posiadanego roweru, jego przeznaczenia oraz własne oczekiwania względem błotników, a ich kupno będzie zdecydowanie prostsze i przede wszystkim trafniejsze. Powodzenia!