690 680 960

Jak ukryć karnisz? Sprawdź listwy maskujące!

Idealne wykończenie wnętrza to nie tylko meble, malowanie ścian i wyłożenie podłogi parkietem, panelami bądź flizami. O perfekcyjnym wyglądzie całej aranżacji często decydują szczegóły, których na co dzień nie zauważamy i pełniące raczej rolę drugorzędną w naszej świadomości. Mowa tu o drobnych elementach, maskujących niedoskonałości wykończenia, pozwalające sprytnie ukryć niekorzystnie wyglądające szczeliny dylatacyjne, kable lub karnisze – czyli o listwach ściennych i przypodłogowych, ćwierćwałkach, sztukaterii wszelkiego typu, a także listwach maskujących. To właśnie tym ostatnim poświęcimy uwagę w tym artykule.

Czym tak właściwie jest karnisz?

Karnisz to rodzaj drążka montowanego na ścianie pod sufitem tuż nad oknem, umożliwiający łatwe i wygodne zawieszenie zasłon i firanek, aby można je było swobodnie przesuwać. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się szyny karniszowe pojedyncze lub podwójne, wybierane zazwyczaj do wnętrz w nowoczesnym stylu. Mocowane są one bezpośrednio do sufitu i wyposażone w specjalne żabki, zaczepy lub agrafki, do których przypina się materiał. Umożliwiają łatwe zawieszenie i przemieszczanie zasłon nawet w oknach narożnych. Oba te rozwiązania – a zwłaszcza szyny – są niezwykle praktyczne i funkcjonalne, jednak nie zawsze wyglądają estetycznie i potrafią psuć aranżację wnętrza, zwłaszcza jeśli jest ona utrzymana w minimalistycznym stylu. Dlatego też istnieje sporo sposobów, by je zamaskować.

Jak ukryć karnisz?

Sposobów na „schowanie” karnisza jest wiele. Można wykonać osłonę z płyt gipsowo kartonowych, jednak wymaga to przeprowadzenia dość wymagających prac budowlanych – płyty trzeba przyciąć, zamocować na suficie, zaszpachlować i pomalować, co wiąże się z dużym nakładem czasu i bałaganem w domu. Czy istnieją szybsze i łatwiejsze metody? Oczywiście! Wykorzystać w tym celu możesz gotową maskownicę z płyty g-k lub sztukaterię, a dokładniej odpowiednio wyprofilowaną listwę przysufitową, lekką i łatwą w obróbce. To drugie rozwiązanie doskonale wyglądać będzie w aranżacjach w stylu angielskim, klasycznym, vintage i glamour. Wybór sztukaterii na rynku jest naprawdę ogromny. Jednak zdecydowanie największa popularnością cieszą się listwy maskujące karnisze. Co to tak właściwie jest?

Co to są listwy maskujące karnisz?

Specjalne listwy maskujące karnisz są zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, które pozwala w szybki i bardzo prosty sposób ukryć ten niezbyt elegancki element. Wykonywane są zazwyczaj z poliuretanu albo polistyrenu, dzięki czemu są niezwykle lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Mają często kształt przypominający literę L. Ich górną część wystarczy posmarować klejem montażowym i przy jego pomocy doczepią je do sufitu. Następnie wystarczy pomalować na dowolny kolor. Kształt listew maskujących nie musi być prosty – dostępne są różne modele o ciekawych profilach. Niektóre mają specjalne wyżłobienia, dzięki czemu można bez problemu zamontować na nich oświetlenie LED, mogą jedynie potrzebować wzmocnienia taśmą aluminiową. Tak oświetlone osłony na karnisze stworzą niezwykły efekt, nadadzą każdemu wnętrzu oryginalny charakter oraz stworzą przytulny klimat.

Jak listwy maskujące wpływają na ogólny wygląd pomieszczeń?

Jeśli podczas wykańczania pomieszczeń zwrócimy uwagę na drobiazgi, aranżacja będzie już na pierwszy rzut oka sprawiała wrażenie pełnej i dopracowanej. Listwy maskujące pozwalają na ukrycie karniszy i zamontowanie efektownego oświetlenia ledowego. Mogą zostać pomalowane na kontrastowy kolor lub wręcz przeciwnie, na ten sam co ściany lub sufit, optycznie „wtopią” się wtedy w tło. Jeżeli w danym wnętrzu zastosowano sztukaterię ozdobną, np. w formie listew przysufitowych, warto dostosować do nich kształt osłon na karnisz, a całość wykończenia stanie się wtenczas spójna i estetyczna. Listwy maskujące karnisz to zdecydowanie najłatwiejsze rozwiązanie, które nie wymaga wiercenia ani prac budowlanych, a także cechuje się bardzo korzystną ceną.

Kursy walut

  • USD 4.2934zł -0.25%
  • GBP 5.3107zł -0.13%
  • EUR 4.6755zł -0.1%
  • CHF 4.6856zł -0.26%

Polub nas