690 680 960

Jak montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe są jednym z ostatnich elementów wykończenia wszystkich wnętrz. Można powiedzieć, że zakładając je doprowadzamy remont do finału. Wiele osób uważa, że montaż listew przypodłogowych nie jest szczególnie skomplikowany, niemniej jednak prawdą jest, że nawet osoby, które robiły to już wcześniej, mogą mieć z tą czynnością spore problemy. Jak montować listwy przypodłogowe, aby służyły i wyglądały jak najlepiej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Zarówno osoby realizujące takie prace amatorsko, jak i specjaliści wciąż spierają się, która z dostępnych na rynku metod montażu listew jest najlepsza. Jedni twierdzą, że najrozsądniejszym pomysłem jest przykręcanie, natomiast inni preferują np. klejenie.

Prawda jest jednak taka, że czynnikiem decydującym o tym, z jakiej metody mocowania listwy do ściany powinniśmy skorzystać, jest oczywiście materiał, z którego jest ona wykonana. Do tego dochodzi także grubość i waga elementu, mająca także całkiem spore znaczenie. Nie ma jednego, najlepszego sposobu, są natomiast te najczęściej spotykane.

Wśród najpopularniejszych metod montażu listew przypodłogowych znajduje się klasyczne przykręcanie. Polega ono na przytwierdzeniu listwy do ściany przy pomocy wkrętów, oddalonych od siebie o około 50 centymetrów. W przypadku, gdy ściana nie jest całkowicie płaska i równa, można ten odstęp zmniejszyć, aby wyeliminować efekt odstawania listwy. Jest to z całą pewnością metoda inwazyjna, jednak jej plusem jest to, że w razie potrzeby możemy listwę odkręcić, a potem na nowo przykręcić. To też spore ułatwienie jeżeli w przyszłości chcielibyśmy wymienić listwy przypodłogowe na inne. Zazwyczaj przykręcanie stosuje się do listew wykonanych z twardych i sztywnych materiałów.

Inną często spotykaną metodą jest oczywiście przyklejanie. Wiele osób uznaje, że to właśnie montaż z wykorzystaniem kleju jest najpopularniejszą metodą przytwierdzania listew przypodłogowych do ścian, jednak tak naprawdę ciężko stwierdzić, która z metod cieszy się największą sławą. W porównaniu z przykręcaniem, klejenie z pewnością może zostać uznane za łatwiejsze, ponieważ do jego realizacji nie potrzeba nam specjalnych narzędzi. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać klej, który będzie odpowiedni dla materiału, z którego została wykonana listwa, oraz dla podłoża, na którym planujemy ją umieścić.

Rzadziej spotykaną metodą jest przyklejanie listew za pomocą taśmy dwustronnej. Polega ono na tym samym, z czym związane jest zwyczajne przyklejanie, z tą różnicą, że zamiast kleju używamy specjalnej taśmy.

A jak montować listwy przypodłogowe drewniane?

Ze względu na materiał wykonania i konstrukcję, wiele osób twierdzi, że montaż drewnianych listew powinien opierać się na ich przykręcaniu. Najczęściej stosowaną metodą w przypadku tego typu listew jest jednak klejenie. Cały proces jest zbliżony do montowania listwy MDF, ponieważ z technicznego punktu widzenia są bardzo podobne do drewnianych. Działają dokładnie tak samo, a w tym przypadku najczęściej zalecane jest mocowanie na klej.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!